21 Ağustos 2018
  • Aydın23°C
  • İzmir24°C

TAYYAR CENGİZ, LONDRA FUARINI DEĞERLENDİRDİ

Tayyar Cengiz, Londra Fuarını değerlendirdi

Tayyar Cengiz, Londra Fuarını değerlendirdi

16 Kasım 2016 Çarşamba 13:51

37. kez kapılarını açan World Travel Market London fuarında Didim’i temsilen Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği adına fuarda yer aln Tayyar Cengiz fuar izlenimlerini paylaştı. Cengiz fuarın sönük geçtiğini ve bundan da Türkiye’nin nasibini aldığını dile getirdi.
World Travel Market London bu yıl 37. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Her yıl uluslararası turizm sektörünün nabzını tutan fuar bu yıl 3 gün olarak düzenlendi. 783 metrekarelik Türkiye standının 189 metre karesi Türk Hava Yollarına ayrılmış durumda geri kalan alanda ise 55 kurum ve işletme tanıtım çalışması yaptı. Didim’i ise DİTAB adına Tayyar Cengiz fuarda yerini aldı.
Fuarın bu yılki partner ülkesi Hindistan oldu.
Türkiye, bu yıl fuarda “Turkey Home of Turqouise” konseptli bir standla tanıtılıyor. Türkiye’nin aynı temalı isimli reklam filminin, katıldığı 12 turizm festivalinden 18 ödülle dönmesi de bu konseptin seçilmesini destekleyen nedenlerden biri olarak gösteriliyor.
Didim’i temsilen fuara Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği adına Tayyar Cengiz katıldı. Tayyar Cengiz’in yanı sıra Didimli otelciler ve acentelerde hazır bulundu. Didim gecen senelerde ortaya çıkan #buyazdidimdeyiz kampanyası paralelinde “Didim Welcomes You” konseptinde tanıtılıyor. Fuarda Broşür, Anahtarlık, tanıtım CD si Kartpostal, Kalem, Çanta ve Mousepad dağıtıldı.
Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği adına fuara katılan Tayyar Cengiz’in fuarla ilgili izlenimlerde bulundu. Cengiz “1980 yılında Olympia da 40 ülke 221 stand katılımcısı ve 9000 ziyaretçi ile başlayıp 1992 sonrası Earls Court a taşınan ve en son 2002 yılından beridir Excel fuar alanında devam eden World Travel Market fuarı bu yıl 3 günde 182 ülkeden 5000 stand katılımcısı ve 50000 ziyaretçiye kapılarını açtı. Ancak ne varki 20 yıldır katıldığım Londra fuarı bu yıl diğer yıllara göre biraz sönüktü, özellikle Arap ve Afrika ülkelerine ilgi çok az idi. Maalesef ülkemizin standı da bu ilgisizlikten nasibini aldı. Maalesef yine sadece Türkiye’den gelen Otel ve Acentacıların yer aldığı bir fuar yaşadık Londra’da. Belli ki terör bütün ülkeleri endişelendiriyor zira bunca yıldır İngiltere seyahatlerimde görmediğim özel kuvvet askerleri bir çok yerde gözüme çarptılar, özellikle havaalanlarında…Terör bütün dünya ülkelerinin bir şekilde el birliği ile başından savması gereken bir melanet, devam ettiği sürece sanırım rahat uyku uyumak nasip olmayacaktır hiç bir ülkeye. Bu durum elbette ki turizmi derinden etkileyecektir, uzunca bir süre insanlar deniz aşırı ülkelere gitmekten kaçınacaklardır.” Diye konuştu.
Cengiz 2017 yılı turizm sezonuyla ilgili de tespitlerde bulunarak “2016 WTM Fuarına gelince elbette 2017 yılının yıldız adayları hiç şüphesiz ki Yunanistan ve Adaları ile İspanya idi, çok kalabalıktılar. İspanya geçtiğimiz yıl kırdığı ziyaretçi rekorunu yeniden egale edecektir. Zira aldığımız bilgilere göre şu ana kadar aldıkları rezervasyonların oranı geçen seneye göre % 33 daha fazla imiş. Geçen yıl 68 milyon insanın ziyaret ettiği İspanya bu yıl 80 milyon civarında ziyaretçi ile ciddi bir kazanım sağlayacak gibi. Yunanistan ise 11 milyonluk kendi nüfusuna rağmen 2015 yılında 23.5 milyon turist çekerek ciddi bir sayı elde etti. Bu yıl bu sayıyı daha yukarıya çekeceklerdir. Didim olarak bu yıl uzun zamandan beridir ilk kez Didim de yaşadığı ve iş yaptığı halde WTM ye gelerek gerek ilçemiz tanıtımı gerekse kendilerine iş imkanı yaratabilme hevesi içinde olan IMX ve GALAXY isimli 2 Acentamız vardı. Bu da Didim adına önemli bir gelişmedir. Kısacası Turizm her ülke için çok ciddi bir kazanım ve bacasız sanayii ne yapıp edip bu sektörden ülke olarak hakettiklerimizi almalıyız. Zira doğa ise doğa, tesis ise tesis, tarih ise tarih, kültür ise kültür artık bunları öne çıkarıp gereğini yapmamız gerekir.”ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.