20 Temmuz 2018
  • Aydın25°C
  • İzmir27°C

VÜCUT VE TOPLUM SAĞLIĞININ EN BÜYÜK DÜŞMANI ALKOL

Vücut ve Toplum Sağlığının en büyük düşmanı alkol

Vücut ve Toplum Sağlığının en büyük düşmanı alkol

30 Aralık 2016 Cuma 12:37

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Türkiye’nin de içinde bulunduğu 30 ayrı ülkede alkol üzerine yapılan bir araştırmada vücut ve toplum sağlığının en büyük düşmanının alkol olduğu belirlendi. Yapılan araştırmaya göre; cinayetlerin yüzde 85’i, tecavüz ve şiddet olaylarının yarısı, ölümlü trafik kazalarının yüzde 65’i aile içi kavgaların yüzde 70’inin temel nedeninin alkol olduğu belirlendi.
Alkol içen kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulduğu kişinin yanında toplumun huzurunun olumsuz etkilendiği belirtildi. Yapılan araştırmalarda alkolün kişiyi suça teşvik ettiği de belirlenirken alkol tüketiminin akıl sağlığına da ciddi olumsuz etkileri olduğu belirtildi.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye’nin aralarında bulunduğu 30 ülkede yapılan araştırma sonuçlarına göre; aileleri ve toplumu derinden etkileyen sorunların ana nedenlerinden birinin alkol tüketimi olduğu belirtildi. Bir nevi uyuşturucu olan alkolün girdiği vücutta ciddi tahribatlar oluşturduğu ve kişinin alkollü iken kendisine ve çevresine zararlar verdiği kaydedildi. TÜİK verilerine göre de boşanmaların temel nedenleri arasında yer alan alkolün cinayetlerin yüzde 85’i, tecavüz olaylarının yüzde 50’si aile içi kavgaların yüzde 80’i, ölümlü trafik kazalarının da yüzde 65’i’nin alkolden kaynaklandığı belirtildi.
“Yangınlara de sebebiyet veriyor”
Alkolün kış mevsiminde ısınma amaçlı yakılan ateşlerden,yaz-kış ise sigaradan çıkan yangınlarda önemli rol oynadığı da belirlenirken, bilinç kaybı nedeniyle dikkati dağılan alkollü kişilerin daha çok yangına sebebiyet verdiği belirtildi. Düşme ve zehirlenme vakalarının alkollü kişilerde diğer kişilere oranla 30 kat fazla yaşandığı belirtildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.