19 Ağustos 2018
  • Aydın32°C
  • İzmir38°C

50 YILLIK KALAYCI MESLEĞİNİ YAŞATMAYA KARARLI

50 yıllık kalaycı mesleğini yaşatmaya kararlı

50 yıllık kalaycı mesleğini yaşatmaya kararlı

23 Şubat 2017 Perşembe 13:26

Söke’ye bağlı Bağarası Mahallesi’nde kendisine ait iş yerinde kalaycılık yapan 68 yaşındaki Mehmet Yareneri, 50 yıldır yaşatmaya çalıştığı mesleğini inatla devam ettiriyor.

Tükenmekte olan meslek dallarından biri ola kalaycılıkla çok küçük yaşlarında tanışan Mehmet Yareneri, bakır malzemelerin imalatı ile başladı. Çıraklık ve kalfalık dönemini imalathanelerde geçiren Mehmet Yareneri 60’lı yılların sonunda Bağarası Mahallesi’nde kendisine ait işyerini açtı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mutfaklarda kullanılan eşyalar zamana uysa da, o inatla mesleğini sürdürmeye devam etti. Günümüzde hala evlerde birçoğu dekoratif amaçlı kullanılan bakır kap, sini, tepsi, nostaljik mangalların kendisine kalaylanmak üzere geldiğini belirten Mehmet Yareneri, gücü yettiğince mesleğini yaşatmakta kararlı olduğunu söylüyor. Kısa bir süre önce kalp rahatsızlığı geçirdiğini belirten Mehmet Yareneri’ni yaşadığı sağlık sorunu bile meslekten uzaklaştıramadı.

Tükenmekte olan mesleklerin tümünde olduğu gibi kalaycılıkta da çırak yetiştirilemediğini ifade eden Söke ve çevresinin tek kalaycısı Mehmet Yareneri; “Mesleğin son dönemleri. Teknoloji çok etkilerdi, çırak yetiştirmek imkansız hale geldi. Ege Bölgesi’nde düğünlerde hala keşkek kazanlarının yaygın olması nedeniyle onlar gelmeye devam ediyor. O’da biterse bakırın pek adı anılmayacak” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.