20 Haziran 2018
  • Aydın21°C
  • İzmir23°C

POSACI; "ZEYTİN REKOLTESİNDE YÜKSELİŞ VAR"

Efeler Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Posacı, zeytin rekoltesinde yükseliş olduğunu belirtti.

Posacı; "Zeytin rekoltesinde yükseliş var"

15 Aralık 2017 Cuma 11:41

Efeler Ziraat Odası aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Efeler Ziraat Odası Salonun Meclis Başkanı Bayram Er başkanlığında çiftçilerin sorunlarının ele alındığı aylık olağan toplantının ardından bir açıklama yapan Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, zeytin hasadın sürdüğü Aydın’da rekolte de yükselme yaşandığını söyledi.

 

Bu yıl zeytin ağaçlarında var yılı olmasına rağmen rekoltede bazı eksikliklerin gözlendiğini belirten Posacı, zeytindeki verimi etkileyen çeşitli sebeplerin olduğu bunların en başında Haziran ve Temmuz ayların da yaşanan aşırı sıcakların yanı sıra hatalı verim budamaları, bilinçsiz uygulanan tarım ilaçları, analiz edilmeden kullanılan biti düzenleyici ve geliştiriciler ile yanlış sulama tekniklerin zeytin tane verimi üzerinde olumsuz yönde etkili olduğunu ifade etti.

 

Aydın’da zeytinyağı litre fiyatının tacirlerle pazarlığa bağlı 12 ile 15 TL arasında gözlendiğini belirten Posacı, üreticilerin zeytin yağını elinde tutmalarını, ileri ki günlerde fiyatların yükseliş kaydedeceğini ifade ederek, zeytin üreticilerin satışta acele etmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.