Günün Haberleri Arşiv Sondakika Ekle Ziyaretçi Defteri Künye İletişim 23 Nisan 2014 Çarşamba
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNAN...
Baki Karaer, “Aile Hekimlerine nöbet
23 Nisan etkinliklerle kutlanacak
Efeler Belediye Binası’nın tabelası asıldı
Söke’de ‘Çöp Taksi’ hizmete girdi
Atıcılık Türkiye Şampiyonası’na Aydın damgası
Bayram çocukların ayağına gitti
3 caretta caretta ölü bulundu
Basın İlan Kurumu Aydın Şube Müdürü
YORUMLANAN...
Cennet Çağbayır vefat etti
Amerikan Kültür Koleji Söke’de
Söke Ticaret Odası sandığa gitti
Atay, “Yerel seçimlerde Söke’de tarih yazacağız”
YUSUF GÜNAL ile söyleşi
YÖNETİM BELLİ OLDU
KOMİSYON SEÇİMLERİNDE OYLAR YANLIŞ SAYILDI
Batmaz: “Süreç doğru işlemiyor”
Link Bankası
Mail Listesi
“PAMUK ÜRETİCİSİ AĞLIYOR”
“Pamuk üreticisi ağlıyor”
12 Aralık 2012 Çarşamba 07:46
Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş pamuğa dayalı sektörler gülerken, pamuk üreticisi ağlıyor dedi
█ Gerçek Gazetesi
Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal KOCABAŞ pamuk fiyatları ve pamuğa dayalı sektörlerle ilgili bir durum değerlendirmesi yaptı.
M. Kemal Kocabaş, “Tekstil Sanayimizin yarattığı istihdam gerekse katma değer açısından ülkemiz ekonomisine katkısı yadsınamaz. Tekstil sektörünün hammaddesi olan pamuk tedariğinde dışa bağımlılığın giderek artıyor olması bu sanayimiz için büyük bir tehdit unsurudur. Diğer yandan ülkemiz ekonomisinden pamuk ithalatı yoluyla milyarlarca doların yurt dışına çıkması, çok yakınılan cari açığın artmasına neden olmaktadır. Şunu artık görmek zorundayız. Sahip olduğumuz tarımsal potansiyel, pamuk üretimini, yurt içi talebin tamamını karşılayacak düzeye çıkarmaya elvermektedir. Bu hedefe ulaşmak için pamuk üreticisinin girdi maliyetlerini düşürerek ve yeterli destekleme primi vererek mümkün olmaktadır. Dünya ülkelerine bakarsak ABD"nin 30.000 kadar pamuk çiftçisine her yıl 2 milyar dolar destek verdiği, Çin"in de yine pamuk üreticimiz 2 milyar doların üzerinde kaynak aktardığını biliyoruz. Bu iki ülke verdiği desteklerle kendi çiftçisini korurken dünya pamuk fiyatları üzerinde kg, lif başına 40 sent gibi bir düşüş oluşturarak pamuk ihraç etmektedir. Bu durum Amerikan çiftçisinin çıkarına Türk pamukçusunun zararına olduğu yıllardır biliyoruz. Ülkemizde tarımsal desteklemelerine gelelim. 2012 yılında tarıma yapılan destek 7,5 milyar TL önümüzdeki 2013 yılı bütçesindeki bu destek rakamı %20"lik bir artışla 9 milyar TL oldu. Bu ilk bakışta %20"lik artış olumlu gibi görünebilir. Ancak 2012 yılında gübre fiyatlarında yüzde yüzü aşan, mazot fiyatlarında %12"i bulan fiyat artışlarını baz aldığımızda 2013 bütçesinde tarıma geçen yıla göre yapılan %20"lik artışın yetersizliği hemen görülebilir. Kaldı ki ülkemiz tarımında 3,5 milyar ton mazot kullanılmaktadır. Bu mazotun ÖTV ve KDV si yaklaşık 9 milyar TL tutmaktadır. Devlet bir eliyle verdiğini diğer eliyle almaktadır.
Diğer yandan TUİK rakamlarına göre, 2012 yılında on iki aylık ortalama endeksinde. Üretici fiyatları artışı %7,85 olmuştur. Aynı dönemde pamuk fiyatları geçtiğimiz yıla göre %12"lik bir düşüş gerçekleşmiştir. Pamuk fiyatlarındaki bu düşüş ve girdi fiyatlarındaki yükseliş pamuk üreticisini pamuk üretemez noktasına getirmektedir. Çiftçimiz yavaş yavaş pamuk üretiminden vazgeçmekte. 2012 yılında pamuk ekim alanlarının %35 azalması bu durumun somut bir göstergesidir. Çitçimiz pamuk üretiminden vazgeçerken ve alternatif ürünlere yönelirken pamuğa dayalı sektörde iş yapan çırçırcı, iplikçi, hazır giyimcinin işleri tıkırında gidiyor. Tekstil ve hazır giyim sektöründe işler o kadar iyidir ki çalışacak işçi bulmakta zorluk çektiklerini beyan etmektedirler. Çırçır fabrikaları, pamuk alımı yapan tüccarların sayısında son bir yılda %20"lik artış meydana gelmiştir. İplikçi ise ihracat rekorları kırıyor.
Demek ki üreticiden ucuza alınan pamuk sektöre canlılık getirmiş. Sektörde herkesin yüzü gülüyor. Yalnız biz pamuk üreticilerinin yüzü gülmüyor.
Buradan tüm tekstil sektörünü uyarmak istiyorum. Tekstil sektörü eğer (pamukta yurtiçi üretim zaten yetersiz) pamuk ekilmese bile dışarıdan ithal ederiz düşüncesindeyseler yanılıyorlar. Dimyat"a pirince giderken evdeki bulgurdan da olabilirsiniz. Tekstil Sektörünün 2010 yılında yurtdışından yüksek fiyattan aldığı pamuktan yaptığınız zararı bir kez daha hatırlatırım. Bu zararında Türk çiftçisine ödetilmesi konusundaki bazı yaklaşımlarınızı üzülerek görüyoruz.
Hükümetimize sesleniyorum. Pamuk gibi üretim açığımız olduğu için ithalat yaptığımız birçok üründe yeterli destek verildiğinde bu açığı kapatmak mümkündür. Yeter ki girdileri ucuzlatarak ya da sübvanse ederek ürün maliyetlerinin düşürülmesini sağlarken, destekleri de arttırarak üreticiyi dış rekabetten koruyalım“ dedi.
Yorum Ekle   
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
23 Nisan etkinliklerle kutlanacak
Basın İlan Kurumu Aydın Şube Müdürü
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’dan Söke ziyareti
Bayram çocukların ayağına gitti
3 caretta caretta ölü bulundu
Baki Karaer, “Aile Hekimlerine nöbet
Ölçüler ve Ayar Kanuna muhalefete
Efeler Belediye Binası’nın tabelası asıldı
Atıcılık Türkiye Şampiyonası’na Aydın damgası
“Söke onur madalyamız”
Toyran: Sanata gönül verenlerin yanındayız
Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden örnek başarı
Araç sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor
“Gözetim konusunda Irak’la anlaşmak üzereyiz”
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli personellere hizmet içi eğitim verild
Sökeli yüzücülerden büyük başarı
AYDIN TABİP ODASI’NDA DEVİR TESLİM
Kuşadası’nda bir Akdeniz foku ölü bulundu
Kanal temizliği başlıyor
Söke Belediyesi Temizlik Hizmeti Söke’nin yeni mahallelerinde
DURMUŞ TUNA
FARUK HAKSAL
YILMAZ ÖLMEZ
E. TURGUT TEKİN
İSMAİL VERGİLİ
MUSTAFA AÇICI
ALİ GENÇLİ
Serdar YILMAZ
KENAN ÖZCAN
ÖZCAN PEHLİVANOĞLU
RÖPORTAJ
Dev Dalgalar Spor Salonu
Dev Dalgalar Spor Salonu Dev Adımlarla İlerlemeye Devam Ediyor…!
ANKET
Web sitemizi başarılı buluyormusunuz
Evet
Hayır
Fotoğraf Galerisi
Cenevre Otomobil Fuarı
GAZETELER
PİYASALAR
IMKB 83.347
Dolar 2,1505 YTL
Euro 2,9765 YTL
Sterlin 3,6073 YTL
HAVA DURUMU1
. ?stanbul 7 - 12°C .
. Ankara 10 - 23°C .
. ?zmir 8 - 18°C .
. Bursa 16 - 27°C .
. İstanbul 15 - 18°C .
. İzmir 17 - 28°C .
Ziyaretçi Sayısı(Bugün)
Sayfa Gösterimi 3567
Tekil Ziyaretçi 399