ALTIN GÜVERCİN’DE JÜRİ OYLAMASI DİJİTALLEŞTİ

ALTIN GÜVERCİN’DE JÜRİ OYLAMASI DİJİTALLEŞTİ

26’ıncı Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın Aşkın Nur Yengi’nin onur konuğu olduğu büyük finali bugün saat 21.00’de Kuşadası Özer Türk Stadyumu’nda gerçekleşecek.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde düzenlenen 26’ıncı Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın Aşkın Nur Yengi’nin onur konuğu olduğu büyük finali bugün saat 21.00’de Kuşadası Özer Türk Stadyumu’nda gerçekleşecek.

JÜRİ ÜYELERİ DİJİTAL SİSTEME GEÇTİ

Büyük final öncesi tüm jüri üyeleri bir araya gelerek hem yarışmayı değerlendirdi hem de jüri oylamasının bu yıl dijitalleşmesine dair detaylı bilgi aldı. Kâğıda not alarak yapılan oylamanın yavaş gerçekleşmesi ve zaman zaman karışıklığa yol açabildiğine değinen jüri üyeleri, bu yöntemle daha hızlı bir şekilde sonuçları ulaştırıp dinleyicilerin bekleme süresinin kısalacağına dikkat çekti.

Yarışma Genel Koordinatörü ve Jüri Başkanı Ali Rıza Türker, yarışmanın sürekliliği ve Kuşadası’na yaptığı katkılar bakımında mutlu olduklarını belirterek “Yarışmaya müzik camiasından ve Kuşadası halkından müthiş bir ilgi var. Bu yılın önemli özelliklerinden biri de 26 yıl sonra jüri puanlaması dijital olarak yapılacak. 10 jüri üyemize birer tablet dağıtılacak ve tabletler üzerinde yapılmış yazılım doğrultusunda tüm jüri üyeleri 100-30 arasında puanlama yapacak. Zaman kaybetmeksizin puanlar toplanmış olacak. Puanlamanın hızlanması ve sahneyi fazla bekletmemek adına çok önemli. Teknolojik evrime de uyum sağlamış olacağız. Puanlama sistemine bir yenilik getirdik, bu dünyaya da örnek olacaktır. Halk oylamasında toplanan puanlar da bir jüri üyesi muamelesi görüyor. Genel toplama halkın oylaması da dâhil olacak. Tüm müzik severleri yarışmayı takip etmeye bekliyoruz” dedi.

Kurtalan Ekspres’in efsane ismi besteci ve aranjör Ahmet Güvenç, “Ne güzel ki Altın Güvercin’in 26’ncısı yapılıyor. Süre gelen zaman bu yarışma hep var oldu. Jüride oylamanın yapılması çok iyi çünkü kağıt, kalem ile yaptığımız oylama uzun sürüyordu ve halkın canı sıkılıyordu. Artık daha hızlı olacak. Akşam herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuşadası Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Ertuğrul Temel, “Daha hızlı ve hatasız bir sistem için arkadaşlarla bir araya geldik ve bu program ortaya çıktı. Yanlışlıkla puan verilse bile geriye dönüp puanı yenileme şansı da doğuyor. Eski uygulamada kağıda yazılıyordu ve yeniden toplanıyordu. Bunu ortadan kaldırıp süreyi kısaltıp, daha doğru ve şeffaf bir hale getirdik.” şeklinde konuştu.

HALK OYLAMASI DEVAM EDİYOR

Yarışmanın dijital halk oylaması www.altinguvercin.com.tr adresinden devam ediyor. 10 bine yakın vatandaş şu ana kadar dijital oylamaya katılarak beğendikleri parçalara destek verdi.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER JÜRİ KOLTUĞUNDA OLACAK

Jüri koltuğunda Yarışma Genel Koordinatörü ve Jüri Başkanı Ali Rıza Türker, Besteci ve Aranjör Ahmet Güvenç, MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı besteci ve yorumcu Burhan Şeşen, MESAM Yönetim KLurulu Başkanı ve aranjör Selim Çaldıran, Ardahan Belediye Başkanı, müzisyen ve yorumcu Faruk Demir, gazeteci, aktivist ve yorumcu Ömür Gedik, yorumcu Berkay, Aydın Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı İbrahim Gürdal, 2022 Altın Güvercin Beste Yarışması Birincisi Merve Demirci, Ana Sponsor Eviz Yapı Temsilcisi Gültaç Eviz, Dijital Halk Oylaması Temsilcisi Özgür Özmavi, Kuşadası 5. Noter Başkatibi Dilara Kömürcü’den oturacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.