Bakan Şimşek'ten spor kulüplerine kötü haber

Bakan Şimşek'ten spor kulüplerine kötü haber

Maliye Bakanı Şimşek, 'Spor kulüplerine hiçbir şekilde özel muamele olmayacak. Herhangi bir imtiyazları yok, var olan imtiyazları da Gelir Vergisi Reform Yasası ile kaldırılacak' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Burdur ziyaretinde bir gazetecinin, spor kulüplerinin 100 milyon lira üzerindeki borçlarının tasfiyesi için herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna, "Spor kulüplerine hiçbir şekilde özel muamele olmayacak. Herhangi bir imtiyazları yok, var olan imtiyazları da Gelir Vergisi Reform Yasası ile kaldırılacak" cevabını verdi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen Vergi Ödül Töreni’ne katılmak üzere Burdur’a gelen Bakan Şimşek, programı kapsamında ilk olarak Burdur Valisi Hasan Kürklü’yü makamında ziyaret etti. Bakan Şimşek’i, Vali Hasan Kürklü, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik başta olmak üzere Burdur protokolü karşıladı. Bakan Şimşek, valilik şeref defterini imzaladı. Burdur kenti hakkında brifing veren Vali Hasan Kürklü, 2. OSB için destek sağlayan Bakan Şimşek’e teşekkür etti.

Burdur 2. OSB için ellerinden gelen desteği vereceklerini yineleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Burdur’a ilk resmi ziyaretim, esas geliş sebebim Vergi Ödül Töreni’dir. Onun dışında da gelmişken değerli valimizden geniş bir brifing aldık. Bir anlamda gelişmeleri yerinde görmek ve sorunlara vakıf olmak açısından bu tür ziyaretler önemlidir. İkinci OSB olarak biz gerekeni yapmıştık, kamulaştırma noktasında gereken desteği verdik. Altyapı noktasında il olarak normalde sizin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan bir miktar destek alabilmeniz lazımdır. Altyapıya onlar bakıyorlar, biz bütçelerini veriyoruz. Onunla ilgili bir sorun olursa da biz yine ilgileniriz. Bana yakın dönemde geldi, geldiğinde de bir akşamda halletmiştik. Oradaki girişimcinin bir miktar katkıda bulunması gerekiyor. Orada da yapılacak bir şey varsa biz tekrar konuşuruz. Burası Antalya’ya yakın, dolayısıyla oradaki sıkışıklık zamanla buraya gelir, o açıdan aslında önemli bir cazibe merkezidir. Sanayinin altyapısının oluşturulmasında biz gereken desteği vereceğiz. Alt yapıyı zaten yapıyoruz" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin 22 bin öğrencisinin olmasını da tebrik ederek, Burdur’un cazibe merkezi olacağını dile getirdi.

"VERGİ BORÇLARINA İMTİYAZ YOK"
Bir gazetecinin, spor kulüplerinin 100 milyon lirayı aşan borçlarının tasfiyesi için, herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusunun üzerine konuşan Maliye Bakanı Şimşek, “Spor kulüplerine hiçbir şekilde özel muamele olmayacak. Herhangi bir imtiyazları yok, var olan imtiyazları da Gelir Vergisi Reform Yasası ile kaldırılacak. Biliyorsunuz bizim şu anda TBMM gündeminde Gelir Vergisi Reform Yasa Tasarısı var. Bu tasarıda geçmişte yani AK Parti hükumetlerinden önce, sporculara özel bir muamele yapılmış, Gelir Vergisi yüzde 15 ile sabitlenmiş. Biz onu normal tarifeye bağlayacağız ve dolayısıyla imtiyazı kaldıracağız. Hiç kimsenin bir imtiyazı yoktur, tam aksine bu Gelir Vergisi Reform Yasa Tasarısı bütün imtiyazları, istisnaları kaldırmaya yönelik çok önemli bir çabadır, TBMM’nin takdirinde olan bir konu ama eninde sonunda yasalaşacak ve uygulamaya konulacaktır. Kulüplerin borçları ile ilgili bir yorumda bulunmadım. Kulüplerin kamuya bir takım borçları varsa tabi ki kamu bunların tahsilatını diğer bütün alacakları gibi tahsil edecek. Türkiye’deki kulüplerin uzun vadede tabi ki kendi mali yönetimlerini güçlü bir şekilde yapmaları kendi lehlerinedir. Futbol endüstrisi büyük bir endüstridir ve kulüplerin özellikle Avrupa’da, hatta dünya ölçeğinde daha iyi bir konuma gelmeleri için mali yönetimlerini daha iyi yapmaları lazımdır. Bunda 77 milyonun hakkı hukuku olan vergiyi zamanında ödemeleri önemlidir. Bu kadar şaşalı transferler yapıyorlar. 77 milyona karşı sorumluluklarını da yerine getirmeleri noktasında hassasiyetlerini bekliyoruz. Bu kadar açık ve nettir” şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, konuşmasının ardından Burdur’un yöresel tatları olan çörek otu kahvesi ve ceviz ezmesinin tadına baktı. Vali Kürklü, Bakan Şimşek’e yöresel alaca dokuması hediye etti.
Bakan Şimşek, Valilik ziyareti sonrası kent merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerindeki esnafları selamladı. Şimşek, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.