BÜLBÜL'DEN YEREL BASINA DESTEK ÇAĞRISI

BÜLBÜL'DEN YEREL BASINA DESTEK ÇAĞRISI

Bülbül, Tasarruf Genelgesi ile devlet kurumlarının yerel basın aboneliğini iptal etme ve ilanlarını durdurmasına tepki gösterdi. Yerel basına destek veren CHP’li Bülbül, “Bu madde geri çekilmeli, basına köstek değil ekonomik destek olunmalıdır. " dedi.

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, Kamu ve belediyelerin gazete aboneliğini ve ilan vermesini kısıtlayan maddeler içeren ‘Tasarruf Genelgesi’ne tepki gösterdi. CHP’li Bülbül, bu genelge ile gazetelerin zor durumda kaldığını belirterek şunları söyledi:
“Özgür basın sisteminin korunması, güçlendirilmesinde ve demokrasinin inşası konusunda önemli bir unsur olan yerel basın iktidarın yanlış politikaları sonucunda oldukça zor dönemlerden geçiyor.

“GAZETECİLER KORKUTULMAYA ÇALIŞILIYOR”
İktidara muhalif olan yerel medya kuruluşları ceza, tehdit ve ambargo ile otosansüre zorlanırken gazeteciler haksız, hukuksuz gözaltı ve tutuklamalarla susturulmaya, korkutulmaya çalışılıyor. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün hazırladığı 2024 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, 180 ülke içerisinde 158'inci sırada yer aldı. Bu verilere göre Türkiye, “çok vahim” olduğu ülkeler kategorisinde yer almaya devam etti.

“CİDDİ DARBE VURMUŞTUR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan sözde 'tasarruf genelgesi' ile kamu kurum ve kuruluşlarına “gazete alınmaması, zorunlu ilanlar dışında ilan yayımlatılmaması” kararı pandemiden bu yana ekonomik zorluklarla boğuşan yerel basına ciddi bir darbe vurmuştur.

“YEREL BASIN KAPATILMAK İSTENİYOR”
Yerel basın tam destek beklerken böyle bir kararın çıkması, yayın hayatınıza son verin demektir. Bakın; 2019 yılında gazete sayısı bin 75, 2020’de bin 51, 2021’de 996, 2022’de 964 iken 2023’te 872’ye düştü. Yerel basının teşvik edilmesi, desteklenmesi gerekirken yerel basına engeller konularak kapatılması isteniyor.

“BASINA KÖSTEK DEĞİL DESTEK OLUNMALI”
Tasarruf genelgesinde yer verilen bu madde geri çekilmeli, basına köstek değil ekonomik destek olunmalıdır. Ayrıca, Basın İlan Kurumu yerel basına gerekli reklam ve ilan desteğini vermeli ayrımcılık yapmamalıdır. Aksi takdirde yüzlerce basın emekçisi işsiz kalacak, yayın kuruluşları kapısına kilit vuracaktır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.