CHP’Lİ BÜLBÜL: BENZİN VE MOTORİNE YÜZDE 250’NİN ÜZERİNDE ZAM YAPILDI, DOLAR YÜZDE 106, EURO 77 ARTTI!

CHP’Lİ BÜLBÜL: BENZİN VE MOTORİNE YÜZDE 250’NİN ÜZERİNDE ZAM YAPILDI, DOLAR YÜZDE 106, EURO 77 ARTTI!

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, akaryakıtın ve dövizin yükselmesine ilişkin açıklama yaparak, “Ülkenin ve milletin bu duruma düşmesinin sorumlusu Tek adam ve yönetimidir” dedi.

Akaryakıtın ve dövizin çok sert yükselerek vatandaşı zor duruma soktuğunu belirten CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül AKP iktidarını sert sözlerle eleştirdi.

CHP’li Bülbül’ün açıklaması şöyle:

Geçen yıl bugün 7 lira 83 kuruş olan benzin bugün 28 lira. Motorin 7 lira 28 kuruşken şimdi 28 lira. Yine 498 lira olan gram altın bugün bin liranın üzerinde. 8 lira 38 kuruş olan dolar bugün 17 lira 27 kuruş. 10 lira 15 kuruş olan euro bugün 18 liranın üzerinde.

Yani benzine yaklaşık yüzde 257, motorine yüzde 284 zam geldi. Gram altın yüzde 103, dolar yüzde 106, euro yüzde 77 arttı. Ve elektrik, doğalgaz fiyatlarına gelen fahiş zamlar var.

BİR TEK SARAY VE YANDAŞLARI MEMNUN!

Üretim girdi maliyetlerinin yükseldiği gibi sayabileceğimiz onlarca nedenden ötürü Türkiye ekonomik ve siyasi bir buhran içerisinde. Memleketin her yerinden açlık, yoksulluk, adaletsizlik yükselirken bir tek saray ve yandaşları durumdan memnun. Ülkenin ve milletin bu duruma düşmesinin sorumlusu sadece Tek adam ve onun yönetimidir.

İLETİŞİM BAŞKANI BASIN MESLEĞİNDE TARAF OLAMAZ

Öte yandan Enformasyon yasası olarak bilinen ancak basın örgütlerinin “sansür yasası” diye tanımladığı kanun teklifinin görüşmelerine dün Adalet Komisyonunda devam edildi. Komisyon üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanının ve AKP'nin propagandasını yapan İletişim Başkanlığını, halkın haber alma hakkı için görev yapan basın mesleğinin içinde tanımlanmasının, taraflardan biri olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bülbül, “Basın özgürlüğünün önünde en büyük engel olan böylesi bir Kurumun kanunda yerinin olması sansürlü bir basının devamı niteliğinde olacaktır. İletişim Başkanlığına Basın Kanunu'nda yetki verilmesi Anayasa'nın 2, 5, 10, 12, 13, 28 ve 26'ncı maddelerine açıkça aykırıdır” dedi.

BİK’E SORULAN SORULARA YANIT MHP’DEN
Bülbül, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) basın kuruluşlarına verdiği ilan ve cezalarını açıklamamakla eleştirdi. Anayasa’yı hatırlatan Bülbül, tüm kurumların Anayasa’ya bağlı olduğunu ve şeffaf olması gerektiğini söyledi. Basın İlan Kurumu hangi basın kuruluşuna ne kadar ilan ve ne kadar ceza verdiğini açıklamasını isteyen Bülbül’e yanıt MHP’li Fethi Yıldız’dan geldi. Yıldız, basın kuruluşlarının ismi verilemeden toplam ilanların sitede yayınlandığını söyledi.
Basın İlan Kurumu’nun sitesinde “Hakkımızda” başlığı altında “2021 yılı sonu itibariyle 613 milyon Türk Lirasını bulmuştur” şeklinde açıklama yapıldığı görüldü.

KABUL EDİLİRSE 9 ÜYEDEN 5’İNİ ALTUN SEÇECEK!
Basın kartı için oluşturulacak komisyonun 9 üyesinin 5’ini İletişim Başkanlığı tarafından seçilmesini “akıl tutulması” olarak yorumladı. Bülbül, komisyon üyelerinin meslek örgütlerinden seçilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca süreli yayın vasfını kaybeden kurumlarda çalışan gazetecilerin basın kartı hakkının geri alınmasının gazetecilerin sosyal haklarına müdahale olduğunu belirten Bülbül, maddenin geri çekilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.