CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AYDIN İÇİN “İSTİKLAL MADALYASI” TEKLİFİ

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AYDIN İÇİN “İSTİKLAL MADALYASI” TEKLİFİ

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grup sözcüsü Süleyman Bülbül, Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde Aydın’a İstiklal Madalyası verilmesi yönünde Meclis’e kanun teklifi verdi.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grup sözcüsü Süleyman Bülbül, Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde Aydın’a İstiklal Madalyası verilmesi yönünde Meclis’e kanun teklifi verdi.

CHP’li Bülbül teklifin gerekçesinde, Aydın’ın 15 Mayıs 1919 tarihinde başlayan İzmir'in işgalinin hemen ardından direniş hareketlerinin başladığı ve zamanla direnişin bölge genelinde örgütlendiği yer olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti:

“Özellikle Aydın’ın Nazilli ilçesi üç defa toplanan Nazilli Kongrelerinin büyük etkisiyle Kuva-yi Milliye'nin örgütlenmesinde önemli bir merkez olmuştur. Çete Ayşe Efe, Hacı Süleyman Efendi, Sökeli Cafer Efe, Hüseyin Efe, Mesutlulu Mestan Efe gibi vatanseverler Batı Anadolu bölgesindeki dağınık milli heyetlerin toparlanabilmesi sağlanmış, Yunan işgalinin ilerleyişi düzenli ordu kuruluncaya kadar engellenebilmiştir.”

ULUSAL DİRENİŞE ÖNCÜ OLMUŞTUR

“Batı ve Güney Anadolu’da düzenli, teşkilatlı ve milli şuurla yapılmış ilk baskın olarak kabul edilen Yörük Ali Efe ve arkadaşlarının Yunan işgaline karşı olan ilk baskın olan Malgaç baskını bunlardan biridir. Edinilen başarı sadece sayısal olarak değil, yerel direnişin örgütlenmesinde ve giderek ulusal direnişe dönüşmesinde öncü bir rol oynamıştır. Aydın'da örgütlenen milli güçler sadece Yunan işgaline direnmekle kalmamış Demirci Mehmet Efe kumandasında efelerden oluşan kuvvetlerle, milli mücadele karşıtı Bolu, Düzce, Anzavur ve Delibaş isyanlarının bastırılmasında önemli hizmetlerde bulunmuştur.”

BAŞKOMUTAN’DAN EFELERE TAKDİR TELGRAFI

“Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Aydın’ı milli mücadele günlerinden itibaren farklı bir yere koymuştur. O dönemde Demirci Mehmet Efe'yi takdir ederek, 11 Haziran 1920 tarihli telgrafında, ‘Kahraman efelerinizi size gönderiyorum. Aydın'ın bu doğru özlü ve fedakâr evlatları Bolu ve Düzce havalisinde memleketimizi gâvurların esaretine düşürmeye çalışan hainleri pek kahramancasına ve fedakârane te'dip ettiler. Vatanımıza büyük hizmetler ettiler. Allah iki cihanda aziz etsin. Kendilerine ve umum kumandan olan zat-ı alinize Büyük Millet Meclisi'nin kalbi ve samimi teşekküratını takdim eder gözlerinizden öperim’ demiştir. Aydınlıların düşman işgali karşısında gösterdikleri vatanseverlik ve verdikleri mücadele elbette ki tarihteki yerini almıştır. Bunun yanında Aydın iline İstiklal Madalyası verilmesi de yerinde olacaktır.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.