CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN NAZİLLİ’NİN İL OLMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN NAZİLLİ’NİN İL OLMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Süleyman Bülbül, Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde Nazilli’nin il olması ile ilgili hazırladığı kanun teklifini Meclis’e sundu.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Süleyman Bülbül, Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde Nazilli’nin il olması ile ilgili hazırladığı kanun teklifini Meclis’e sundu.

CHP’li Bülbül kanun teklifinin gerekçesinde “Büyük Menderes Havzası tarih boyunca hep önemli bir coğrafya olmuş, insanlığın gelişiminde öncü rol oynamıştır. Bu havzanın önemli merkezi yerleşim alanlarından birisi Nazilli ve çevresidir. Günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. 2009'da UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Afrodisias, 2017'de ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Bölgenin kalkınması açısından ve ekonomik nedenlerle, verdiğimiz kanun teklifi değerlendirilerek Nazilli’nin il yapılması, kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Nazilli Sümerbank’ı açarken Nazilli için söylediği ‘istikbalde vilayet olacaktır’ sözünün de gerçekleşmesini sağlayacaktır. Büyük önderimizin vasiyeti Cumhuriyetimizin 100. yılında Nazilli il yapılarak yerine getirilecektir” dedi.

NAZİLLİ İL STATÜSÜNDE OLURSA ÜLKEYE KATTIĞI EKONOMİK DEĞER ARTAR

CHP’li Süleyman Bülbül, “Maiandros (Büyük Menderes) ve Harpasos (Akçay) gibi stratejik nehirlerin geçtiği topraklarda yer alan Nazilli ve çevresi pek çok antik kent, kırsal yerleşim, kale ve höyük barındırmaktadır. Menderes ırmağının beslediği Nazilli’nin geniş ovalarında ve dağlarında dünyada da marka haline gelmiş olan ve ihracatı 100 milyon doları bulan “Sarı Lop” incir üretilmektedir. Ağırlıklı olarak pamuk, çilek, yonca, mısır, zeytin ve kestane hem yurtiçi tüketiminde hem de yurtdışı ihracatında önemli rol oynayan marka tarım ürünleridir. 1934 yılında kurulan dünya üzerinde sayılı kurumlardan olan Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü pamuk konusunda bilimsel araştırmalar yaparak hem daha kaliteli pamuk üretilmesine hem de pamuk çekirdeği üretimiyle verimin daha fazla olmasında büyük katkı sağlamaktadır. Karya döneminden Nysa antik kenti ile Mastaura Antik kentinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum’un bir benzeri 2 bin 700 yıllık arena ortaya çıkmasıyla arkeolojik açıdan olmakla beraber birçok değere sahiptir. İl statüsü kazanacak olan bir Nazilli hem daha çok turist çekecek hem daha fazla gelir elde edecek, böylece katma değeri güçlü bir il olarak ülke ekonomisinin bu zor zamanında destek sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.

İKTİDAR NAZİLLİ İÇİN YILLARDIR VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI

İktidarın Nazilli’yi il yapacağı yönündeki vaatlerinin sadece seçim döneminde öne sürdüğünü ancak yıllardır tek bir adım atmadığını belirten CHP’li Bülbül, “Hatta CHP ve İYİ Parti oylarıyla seçilen Belediye Başkanı, seçmen iradesine ihanet ederek AKP’ye geçerken bu durumu, iktidardan Nazilli’nin il olması sözünü aldığını vererek açıklamıştır. Tüm bu olgular önümüzdeyken AKP’li Aydın Milletvekilleri eğer Nazilli’nin il olması konusunda samimi ve dürüstlerse kanun teklifimize destek verip Nazilli’nin il statüsüne geçirilmesinde ellerini taşın altına koyarlar” ifadelerini kullandı.

YENİ İL NAZİLLİ VE İLÇELERİ

CHP’li Süleyman Bülbül, “Değişen ve her geçen gün zorlaşan ekonomik şartlar için yeni kalkınma modelleri ortaya koymak zorundayız. Kalkınmanın temelini şehirlerimizden ve üretimden başlatmazsak bu zorlu süreç ne yazık ki bitmeyecek. Nazilli’nin il olmasını talep ettiğimiz kanun teklifini hazırlarken çevresindeki ilçelerimizle birlikte ilgi odağı olmasını, turizmden, sanayiye, ulaşımdan, kentleşmeye kadar birçok hususu göz önünde bulundurduk. Nazilli il olduğunda Kuyucak, Buharkent, Karacasu, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve Nazilli’ye sınır İzmir’den Beydağ ve Kiraz ilçelerinin birleştiği bir kent, bölgenin incisi durumuna gelecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.