Durulan; “Kadın hakları insan haklarından ayrı tutulamaz”

Durulan; “Kadın hakları insan haklarından ayrı tutulamaz”

Durulan; “Kadın hakları insan haklarından ayrı tutulamaz”

█ Gerçek Gazetesi
Aydın Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Gönül Durulan, “Kadın hakları mücadelemiz kadın erkek eşitliğinin yanında, çağdaş uygarlıkla bütünleşme girişimlerini de güçlendiriyor” dedi.
Günümüzde kadının erkekle eşit olmadığı toplumların yürüyemeyeceğini, ilerleyemeyeceğini ve geri kalmaya mahkum olacağını savunan Durulan, “Kadın haklarını insan haklarından ayrı değerlendirme olanağı yoktur. Kadını dışlamış toplumların tümü gerilik ve yokluk içindedir. Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız, kadınları ihmal eden toplumlara asla insanlık baharı gelmeyecektir. Kadına karşı cinsiyet ayrımının ırkçılıktan daha kötü kabul edildiği günümüzde kadınların insan olarak özgürleşmesi azınlıkla ilgili bir sorun değil, toplumsal kalkınma, evrensel gelişme sürecinin temel bir unsurudur. Kadınların birey olarak güçlerini ortaya koymaları, sadece kendine değil hem ailesine, hem de yaşadığı topluma yarar sağlayacak ve daha iyi bir yaşam düzeyine ulaştıracaktır” dedi.
Durulan, bugün ülkelerin gerek ulusal, gerek uluslararası bazda kadına karşı cinsiyet ayrımının kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ciddi çalışmalar yapmakta olduğunu belirterek, “Bu çalışmalara Türkiye olarak bizler de katılıyor ve katkı sağlıyoruz. Ulusal bazdaki icraatlarımızla bu çalışmaları içselleştirerek uygulamaya geçiriyoruz. Kadın hakları mücadelemiz kadın erkek eşitliğinin yanında, çağdaş uygarlıkla bütünleşme girişimlerini de güçlendiriyor. Biz bu dünyayı kadınların daha da güzel yapacağına inanıyoruz. Kadına yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu biliyoruz. Madem cennet anaların ayakları altında o zaman hayatında da hak ettiği yerde olmasını arzuluyoruz. Yaşamın her alanında emek harcayan, çalışan, eğiten, yetiştiren yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren vefakar kadınlarımızın toplumsal yaşamda hak ettiği saygınlığa ulaşmasını arzuluyoruz” şeklinde konuştu. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.