KARAKOZ: “AKP, SÜT ÜRETİCİLERİNİ BİTME NOKTASINA GETİRDİ”

KARAKOZ: “AKP, SÜT ÜRETİCİLERİNİ BİTME NOKTASINA GETİRDİ”

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada çiğ süt fiyatlarına yapılan 2 liralık artışın çok yetersiz olduğuna dikkat çekti.

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada çiğ süt fiyatlarına yapılan 2 liralık artışın çok yetersiz olduğuna dikkat çekerek, artan girdi maliyetleri de göz önünde bulundurularak çiğ sütün litresinin en az 16 lira yapılması gerektiğini söyledi.

SÜT ÜRETİCİSİ ARTAN GİRDİ MALİYETLERİNİ KARŞILAYAMIYOR

Evrim Karakoz, Ulusal Süt Konseyi’nin 11,5 liradan 13,5 liraya çıkardığı çiğ süt tavsiye fiyatının AKP'nin bitme noktasına getirdiği süt üreticileri tarafından tepkiyle karşılandığını söyleyerek, “Süt üreticisi geçen yıl sonunda peş peşe 5 kez zamlanan yem fiyatlarına yetişemiyor. Hayvanlarının bakım giderlerini, elektriğini, suyunu, mazotunu ve sürekli artan girdi maliyetlerini karşılayamıyor.” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz konuşmasının devamına şunları söyledi:

AKP, ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEK YERİNE HAYVAN İTHAL EDİYOR

“Bu şartlarda üretici üretimden vazgeçiyor, hayvanlarını ya satıyor ya da kesime gönderiyor. AKP ne yapıyor? Et ve süt üreticilerini desteklemek yerine hayvan ithal ediyor.”

“ÜRETMEZSENİZ ÜRETMEYİN” DİYORLAR

“İğneden ipliğe her şeyin zamlandığı bir dönemde çiğ süt fiyatına yapılan 2 liralık zam çok yetersizdir, bu fiyatlar üreticiyi yok saymaktır, ‘Üretmezseniz üretmeyin.’ demektir.”

ÇİĞ SÜT EN AZ 16 LİRA OLMALI

“Çiğ süt fiyatları üreticilerimizin talebi doğrultusunda litre başına en az 16 liraya çıkarılmalı, süt üreticilerimiz desteklenmelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.