KARAKOZ DOĞALGAZI BULUNMAYAN HANELER İÇİN DE ISINMA DESTEĞİ İSTEDİ

KARAKOZ DOĞALGAZI BULUNMAYAN HANELER İÇİN DE ISINMA DESTEĞİ İSTEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, devlet tarafından hanelere sağlanan doğalgaz desteğinin doğalgazı bulunmayan hanelere de yakacak ve ısınma desteği olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, devlet tarafından hanelere sağlanan doğalgaz desteğinin doğalgazı bulunmayan hanelere de yakacak ve ısınma desteği olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Devlet tarafından hanelere sağlanan 25 metreküplük ücretsiz doğalgaz desteği uygulamasının 1 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

“EVİNDE DOĞALGAZI OLMAYANLAR ISINMAYA DAHA ÇOK PARA ÖDÜYOR”

CHP’li Karakoz TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde, doğalgazın evlere ulaşmadığı birçok ilçe ve mahallenin bulunduğuna dikkat çekerek, “Doğalgaz olmayan evlerde vatandaşlarımız yemeklerini pişirmek için tüp ya da elektrikli ocak kullanmakta; kömür sobası veya elektrikli ısıtıcılarla ısınmaktadırlar. Dolayısıyla bu vatandaşlarımız hem bu destekten yararlanamamakta hem de artan tüp fiyatları, odun ve kömür fiyatları ve elektrik fiyatları göz önünde bulundurulduğunda ısınmaya daha çok para ödemektedirler.” dedi.

“HEM DOĞALGAZDAN HEM DE DESTEKLERDEN MAHRUMLAR”

“Bir tarafta doğalgazın konforundan yararlanan vatandaşlarımız ihtiyaç sahibi olsun olmasın devlet desteği alırken, diğer tarafta vatandaşlarımız hem doğalgazdan hem de desteklerden mahrum kalmaktadırlar. Bu adaletsizliğin giderilmesi için hükümetin, doğalgazı olmayan hanelere de yakacak, elektrik ve tüp desteği sağlaması gerekmektedir.”

“DOĞALGAZ DESTEK MİKTARI YETERSİZDİR, ARTIRILMALIDIR”

“Bugün 25 metreküp doğalgazın karşılığı yaklaşık olarak 120 liraya karşılık gelmektedir. Kış aylarında artan doğalgaz tüketimi ve binlerce lirayı bulan faturaları göz önünde bulundurduğumuzda 25 metreküplük desteğin çok yetersiz olduğu açıktır. Destek miktarı kış aylarında en az 100 metreküpe çıkarılmalıdır.”

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, önergesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a çağrı yaparak şu soruları yöneltti:

1- Ücretsiz doğalgaz desteğinden yararlanan toplam hane sayısı kaçtır?

2- Aydın ilinde ücretsiz doğalgaz desteğinden yararlanan ve yararlanamayan hane sayıları kaçtır?

3- Doğalgazı bulunmayan tüm hanelere de “ücretsiz doğalgaz desteği tutarı kadar” yakacak, elektrik ve tüp desteği gibi yardımlar yapılması düşünülmekte midir? Bu konuda Bakanlığınızın herhangi bir çalışması bulunmakta mıdır?

4- 25 metreküplük ücretsiz doğalgaz desteğinin kış aylarında artırılmasına yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

5- Ülke genelinde doğalgazı bulunmayan hane sayısı kaçtır? Doğalgazın hanelere ulaşmadığı toplam ilçe sayısı ve toplam mahalle sayısı kaçtır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.