KUŞADASI SAHİLİNİ CUMHURİYET’İN 100. YILINA ÖZEL HEYKELLER SÜSLÜYOR

KUŞADASI SAHİLİNİ CUMHURİYET’İN 100. YILINA ÖZEL HEYKELLER SÜSLÜYOR

bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kuşadası Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu’nun tamamlanmasıyla birlikte barış ve özgürlük temalı heykeller Kuşadası sahil şeridini süslemeye başladı.

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV), Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı ile ARYA A.Ş iş birliğinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Kuşadası Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu’nun tamamlanmasıyla birlikte barış ve özgürlük temalı heykeller Kuşadası sahil şeridini süslemeye başladı.

Kuşadası’nda Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüne ithafen ‘barış ve özgürlük’ temasıyla düzenlenen Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu tamamlandı. Heykeltıraş Hakan Şengönül ve Özlem Şengönül’ün küratörlüğünde gerçekleştirilen sempozyuma İran’dan Ahmad Solimani, Gürcistan’dan İvan Tsiskadze ve Valerien Jikia, Belarus’tan Alex Sorokin, Türkiye’den Hakan Şengönül, Songül Coşkun ve İmdat Avcı, Estonya’dan Kirill Grekov, Rusya’dan Mariia Aprasidi, Çin’den Lui Yang ve iki asistan heykeltıraş katıldı.

SANATSEVERLERDEN ESERLERE TAM NOT

Heykeltıraşların 40 gün boyunca yoğun bir tempo ile mermer blokları yontmasının ardından ortaya çıkan “barış ve özgürlük” temalı heykeller, Atatürk Bulvarı üzerindeki sahil bandında sergilenmeye başlandı. Eserlere, sergi alanını gezen sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Heykelleri inceleyen yerli ve yabancı turistler ise bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Kuşadası Belediyesi, 4’üncü Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu'nda ortaya çıkan eserleri önümüzdeki aylarda kentin faklı noktalarına kalıcı olarak yerleştirilecek.

“CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ YILINI SANATLA TAÇLANDIRDIK”

Türkiye’nin turizm başkenti Kuşadası’nın sanatla güzelleştiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Ömer Günel, “Bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Neopolis Heykel Sempozyumu’nda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını sanatla taçlandırdık. Dünyanın dört bir yanından heykeltıraşlar kentimizde bir kez daha sanat için bir araya geldi ve mermer bloklardan ortaya harika eserler çıkardı. İnsanlık için ne kadar anlamlı ve değerli olduğunu son zamanlarda çok daha iyi anladığımız iki değer olan “barış ve özgürlük” temalı eserler sahilimizde yerini aldı. Sergi alanında yıl boyunca ziyarete açık olacak olan eserleri daha sonra kentin farklı noktalarına yerleştireceğiz. Böyle anlamlı bir organizasyonda bizlerle iş birliği yapan KUSAV, MN Göçen Vakfı ve ARYA A.Ş.’ye teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.