Merhum Başbakan Adnan Menderes’in

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in

REFERANDUM İLE SİGARA YASAĞI GETİREN ÇAKIRBEYLİ KÖYÜLÜLERİ DURUMDAN MEMNUN KÖYDE BİR YILDIR KAPALI MAKANLARDA SİGARA İÇİLMİYOR

Gerçek Gazetesi
Aydın'ın Koçarlı İlçesi'ne bağlı Çakırbeyli Köyü'nde yapılan halk oylaması sunucunda, kahvehaneler dahil olmak üzere kapalı alanlarda sigara içilmesi resmen yasaklandı. Yasağı titizlikle uyan köylüler durumdan memnun olduklarını söylediler.
Merhum Başbakan Adnan Menderes'in köyü olan Çakırbeyli'de yapılan halk oylamasıyla sigaraya karşı örnek bir karar alındı. Halkın çoğunluğunun sigara tiryakisi olduğu köyde yapılan halk oylamasında, kahvehaneler dahil olmak üzere kapalı alanlarda sigara içilmesi resmen yasaklandı..
Tiryakiler için ilk anda karar zor olsa da köy muhtarlığı, öğretmenler ve köy imamı İsmail Keskin tarafından, sigara tiryakilerine sigaranın hem sağlık hem de dini açıdan zararları konusunda periyodik aralıklarla bilgi verildi. Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'nün de desteği ile getirilen yasakla birlikte köyde sigara içme oranı azaldı ve çok sayıda tiryaki de sigarayı bıraktı. İlk anda imkansız görünen kararı köylülerin duyarlılığı sayesinde uygulamaya geçirdiklerini belirten köy ihtiyar heyetinden Mehmet Koca, yasağın titizlikle uygulandığını söyledi. Aza Mehmet Koca, "Sigara konusunda referanduma gittik. Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi 'Sigara içme yasağını' getirdik. İnsan sağlığına tehdit ettiği ve zararlı olduğu için bu kararı aldık. Muhtar ve ihtiyar heyeti olarak referandum sonucu uygulamaya başladık" dedi.

Köylülerden Ali Gemici ise "Geçen sene bu kahvehanede otururken sigarayı bırakma konusunda bir görüş belirttik. Nasıl olacak diye düşündük. İki kağıt çıkarıp 'İçilsin veya içilmesin' diye oylama yaptık. Halk 'İçilmesin' dedi. Ondan sonra kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Halk da bu uygulamadan memnun" dedi.
Köylü kadınlardan aynı zamanda manavlık yapan Fadime Keskin de kapalı mekanlarda sigara içilmesine getirilen yasaktan memnun olduğunu belirterek, köyde sigara içmeyen kişi sayısının çoğaldığını söyledi.
Projenin fikir babalarından Köy İmamı İsmail Keskin getirilen yasağa çok sevindiğini söyledi. Köyde 6 yıl önce göreve başladığını belirten Köy İmamı İsmail Keskin "Ben buraya 2001 yılında geldim. Geldiğim günden bu yana Muhtarımız Mehmet Demir de bu konuda hassas olduğu için hep beraber hem fikir olduk. Sigara ile mücadele etme yarışını başlattık. Mücadele ettik ve başardık. Gerçekten de iyi bir sonuç aldık. Referandum öncesi sigaranın sağlık ve dini açıdan zararlarını anlattık. Allah'ın izniyle bu yolda büyük mesafe kat ettik" dedi. Aydın'a ve Türkiye'ye, aldıkları bu karar nedeniyle örnek olan Köyün her tarafı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sigaranın yasaklarını anlatan afişlerle donatıldı. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.