“NEFES” SERGİSİ ADA MODERN SANAT GALERİSİ’NDE

“NEFES” SERGİSİ ADA MODERN SANAT GALERİSİ’NDE

Ada Modern Sanat Galerisi, ressam İrfan Okan’ın “Nefes” konseptli son sergisine ev sahipliği yapmaya başladı.

Ada Modern Sanat Galerisi, ressam İrfan Okan’ın “Nefes” konseptli son sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Yaklaşık 40 yıldır sanat hayatını sürdüren usta sanatçının doğaya ilişkin algılarını yaratıcı duyarlılığının giz dolu, kendine özgü biçemiyle yeniden şekillendirdiği resimlerinin yer aldığı sergi, 10 Kasım tarihine kadar sürecek.

Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde kurulan Ada Modern Sanat Galerisi’nde sanatçı İrfan Okan’ın “Nefes” isimli resim sergisi düzenlenen bir kokteylle açıldı. Küratörlüğünü sanat yazarı İbrahim Karaoğlu’nun üstlendiği serginin açılışına çok sayıda davetliyle birlikte KUSAV Başkanı Levent Köylü ve ressam İrfan Okan katıldı. Doğasal güzelliğin ve dünyevi varoluşun da geçiciliğine göndermeler yapan sergide sanatçı, resminin özünü doğanın nefesine indirgeyerek bir sanat şölenine dönüştürüyor. Yıllardır, peyzajın derinlik etkisini, psikolojik algıya olanak verecek bir düzenleme anlayışına göre yorumlayan ressam İrfan Okan'ın “Nefes” konseptiyle düzenlediği son sergisinde yenilik arayışlarıyla yüklü resimleri yer alıyor. Sanatçı İrfan Okan’ın eserleri, Ada Modern Sanat Galerisi’nde 10 Kasım tarihine kadar görülebilir.

Serginin açılışında konuşan KUSAV Başkanı Levent Köylü, değerli bir sanatçıya daha ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek ‘’Aslında bu sergiyi sizlere birkaç gün önce sunacaktık fakat Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilan edilen yas nedeniyle açılışımızı bugün gerçekleştirebildik. Bu sene Ada Modern Sanat Galerisi’nin konukları içerisinde genç nesil olarak adlandırdığımız kuşaktan bir sanatçıyı misafir ediyoruz. Türk resminin belli dönemleri ve kuşakları vardır. İrfan Okan da bu kuşaklar arasında genç nesildendir. Biz Kuşadası Belediyesi ve KUSAV olarak sizleri böyle değerli bir sanatçıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“ARTIK BEN DE KUŞADALI OLDUM”

Ressam İrfan Okan ise bir yıla yakın zamandır Kuşadası’nda yaşadığını belirterek “Artık ben de bir Kuşadalıyım. Bu nedenle Kuşadası’nda böyle bir fırsata sahip olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sergimde Kuşadası’nda yer alan atölyemde yapmış olduğum bazı eserler de var. Bu yüzden benim için değerliler. Ben resimlerimde genelde romantik akımı yansıtmaya çalışıyorum. Genel başlıkta postmodern tavır olarak adlandırabiliriz. Eserlerimde 19’uncu yüzyıla yakın bir dostluğum var diyebilirim. Hepinize sergimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.