ÖZDEMİR, "SAHİLLERİMİZİ TEMİZ BIRAKMAYI UNUTMAYALIM"

ÖZDEMİR, "SAHİLLERİMİZİ TEMİZ BIRAKMAYI UNUTMAYALIM"

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir yazılı bir basın açıklaması yaptı. Özdemir, "Sahillerimizi temiz bırakmayı unutmayalım" dedi

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir'in yazılı açıklaması şöyle:

2008 yılında Estonya’da başlatılarak, ülkemiz dahil 191 ülkeye yayılan Dünya Temizlik Günü .(World Clean Upday) dünyanın en büyük sivil çevre hareketidir. Dünya Temizlik Günü’de STK’lar, kurumlar, öğrenciler, gönüllüler, eldivenlerini takarak piknik alanlarını, nehir, göl, deniz kıyılarını, plajları, şehir içi ve şehirler arası yol kenarlarını temizliyor.

Hayata geçirilen Dünya Temizlik Günü’nde yapılan etkinliklerin amacı; çoğu insan kaynaklı, çevre, deniz kirliliği sorunları hakkında farkındalık oluşturmak, çevre bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak, insanları dünyamız ve tüm canlıların geleceği için düşünmeye sevk ederek önlem almaya yönlendirmektir.

TEMA Vakfı 30 yıldır, başta topraklarımız olmak üzere yaşanabilir, temiz çevre için çırpınmakta, toprak, su, hava, orman ve doğal varlıkları korumak için çaba göstermektedir. Mavi küre dünyamız, insanlarla birlikte tüm canlıların evidir. Dörtte üçü sularla kaplıdır. Denizlerde de canlıların yaşadığını bilerek , denizlerimizin kirlenmemesi için gerekli özeni gösteriyor muyuz? Sahillerimizde, piknik alanlarımızda, yol boylarında, tarım alanlarımızda, sulama kanallarında etrafa saçılan ambalaj, poşet, pet şişe, kırılmış cam şişeler, dilek balonları, yere atılmış çikolata ambalajları, su şişeleri, arıtılmadan, nehirlere, göllere, denizlere verilen evsel atıklar,daha niceleri toprağımızı, su kaynaklarımızı, akarsularımızı, göllerimizi, denizlerimizi kirletiyor ve tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor.

Temiz bir çevre, sağlıklı ve mutlu yaşamanın temel şartıdır. Çevremizi yaşanır kılmak elimizdedir. Havası, suyu, toprakları temiz, bereketli, dağları, parkları , korulukları yemyeşil, dereleri, çayları, nehirleri berrak, içinde balıkların oynaştığı sağlıklı bir çevrede mutlu yaşamak hepimizin hakkıdır.

Yaşanası bir çevre umuduyla Dünya Temizlik Günü’nüzü kutlarım.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.