Şiddet gören kadın devlet korumasına alınacak

Şiddet gören kadın devlet korumasına alınacak

Şiddet gören kadın devlet korumasına alınacak


AK Parti Aydın Milletvekili Erdem: Yeni düzenleme çerçevesinde artık Mülki İdare Amiri mahkeme kararı olmaksızın bu koruyucu önlemleri alabilecek”
Gerçek Gazetesi
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, "Ailenin Korunmasına Yönelik Kanun"da yapılan düzenlemeyle mülki idare amirinin mahkeme kararı olmaksızın koruyucu önlemleri alabileceğini belirtti.
Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla kanunda getirilen yenilikler hakkında bilgiler veren Mehmet Erdem, “Önceki uygulamada mahkeme kararı olmaksızın bu tür koruyucu önlemler alınamazken yeni düzenleme çerçevesinde artık Mülki İdare amiri Mahkeme kararı olmaksızın bu koruyucu önlemleri alabilecek. Bu sayede şiddete karşı daha süratli ve etkin önlemler alınabilecektir. Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlara, çocuklara veya aile bireylerine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanacak. Mağdurlara Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek. Eğer Şiddet gören tarafın hayati tehlikesi söz konusuysa kimlik bilgileri veya diğer bilgiler Tanık Koruma Kanunu kapsamında değiştirilebilecek. Çocuğu olan kadın mağdurların çalışma yaşamına katılımını sağlayabilmek amacıyla bakanlık bütçesinden 4 aylığına asgari ücretin yarısı kadar ödeme yapılacak. Nafaka ödemekle yükümlü kişinin sosyal güvenlik kurumu ile bağlantısı olması durumunda, başvuru aranmaksızın nafaka, ilgilinin aylık, maaş ya da ücretinden icra müdürlüğü tarafından tahsil edilecek” dedi.
MAĞDURA YÖNELİK KORUYUCU VE ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALABİLECEK
Mağdurlara yönelik alınabilecek koruyucu ve önleyici tedbirlere de değinen Erdem, “Şiddet uygulayan kişinin Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi sağlanacak. Şiddet uygulayan kişi, korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşamayacak. Çocuklarla ilgili önceden kişisel ilişki kurma kararı varsa bu görüşmeler refakatçi eşliğinde yapılacak. Şiddet uygulayan, korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız edemeyecek. Şiddet uygulayan kişi, korunan kişiye zarar vermemesi için yasal takip altına alınabilecek. Şiddet uygulayan kişiye Elektronik Kelepçe veya Bileklik takılabilecek. Şiddet uygulayan kişinin silahı varsa silahına el konulacak. "Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri" kurulacak ve bu merkezler 7 gün 24 saat esasına göre çalışacak. Televizyon kuruluşları ve radyolar ayda en az 90 dakika süreyle "Şiddetle Mücadele Mekanizmaları" ve benzeri politikalar ile alakalı yayın yapma zorunluluğu getirilecek. İlköğretim ve ortaöğretim müfredatına, Kadın hakları ve kadın-erkek fırsat eşitliği konusuna yönelik dersler konulacak.Güçlü aile için, güçlü Türkiye için kadını ailede ve toplumda hak ettiği yere taşımamız gerektiğinin bilinciyle yapmakta olduğumuz bu değişikliklerin toplumumuza ve ülkemize önemli kazanımlar sağlayacağına olan inancımı belirtir hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” şeklinde konuştu
(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.