Söke Ovası yine sular altında kaldı

Söke Ovası yine sular altında kaldı

TAŞKIN SULARI AKÇAKAYA KÖY SINIRINA KADAR DAYANDI, BİNLERCE DÖNÜM ARAZİ SULAR ALTINDA KALDI


Gerçek Gazetesi
Büyük Menderes ve Kisir Deresi'nin suları Söke Ovası'nda binlere dönüm araziyi sular altında bırakırken, taşkın suları Söke'ye bağlı Akçakaya Köyü'ne dayandı.
Hemen hemen her yıl yaşanılan Menderes Nehri'nin taşması bu yıl yine gerçekleşti. Son haftalarda sürekli devam eden yağışlar ile birlikte Söke Ovası'nın içinde Menderes yatağının alçak seviyede bulunduğu noktalardan ve bölgede bulunan Kisir Deresi'nin taşması nedeniyle tarlalar sular altında kaldı. Taşkın suları Akçakaya Köyü sınırına dayanırken; yaklaşık 2 bin dönümlük geniş meranın büyük bir bölümü de sular altında kaldı. Tarlalar adeta denize döndü. Hayvancılığın geniş çapta yapıldığı Akçakaya Köyü'nde hayvan besicileri köy merasını sular kaplayınca, dağlardaki besi alanlarına kaçmaya başladı.
ÇİNE BARAJI'NIN BİRAN ÖNCE TAMAMLANMASI İSTENDİ
Büyük Menderes Nehrinde DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ıslah çalışmalarının durdurulması ve Çine Barajı'nın tamamlanmaması taşkınların birinci nedeni olarak gösteriliyor. Yıllardır yapımı devam eden Çine Barajı'nın önemi yaşanan taşkınla birlikte bir kez daha ortaya çıktı. Çine Barajı Aydın, İncirliova, Koçarlı ve Söke Ovaları'na su sağlanması ve sel baskınlarının önüne geçilmesi için kurtuluş olarak gösteriliyor. Yetkililer tarafından Çine Barajı'nın 2008 yılı başında en azından su tutma seviyesine getirileceği ifade edilirken, Barajın tamamlanması özellikle Aydın, Koçarlı, Söke ve Didimli üreticilere rahat bir nefes aldıracak. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.