Uzmanından trafik kazalarında ilk yardım uygulamaları önerileri

Uzmanından trafik kazalarında ilk yardım uygulamaları önerileri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 1,3 milyon insan karayolu trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 1,3 milyon insan karayolu trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybedenlerin yarısından fazlasını yayalar, bisiklet ve motosiklet sürücüleri oluşturmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik İstatistik Bülteni 2023 yılı Mart ayı verilerine göre ülkemizde toplam 40.704 trafik kazası meydana gelmiş ve 187 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 2022 yılı ülke geneli toplam trafik kazası sayısı ise 485.048’dir.

Trafik ve İlk Yardım Haftasına ithafen trafik kazalarının önlenmesi için trafik kurallarına uymanın ve ilk yardımın önemi vurgulayan İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık ve Yüksek Meslek Okulu Uzm. Hem. Başak Türkmen kazalarda ilk yardımın nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi: ‘’ Trafik kazalarında ilkyardım uygulamaları, ilkyardımın temel uygulamaları olan Koruma, Bildirme ve Kurtarma başlıkları doğrultusunda yapılmalıdır. Koruma dediğimiz ilk aşamada ilkyardımcı kendisinin, hasta/yaralının ve çevrenin güvenliğini sağlar. Olay yerinin fark edilmesini sağlamak amacı ile reflektör yerleştirir. Çevredeki kalabalık dağıtılır. Kazanın yapıldığı aracın kontağı kapatılır. Patlama ve ekstra yaralanma riski yok ise hasta hareket ettirilmez. Bildirme dediğimiz ikinci aşamada ilkyardımcı en hızlı şekilde 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aktive etmelidir ve Kurtarma dediğimiz son aşamada ise hasta/yaralının korku ve endişelerin giderilmeli ve sıcak tutulmalıdır. Hasta/yaralının durumunu değerlendirerek; gerekli ilk yardım uygulamaları öncelikler değerlendirilerek yapılmalıdır (kanama var ise durdurmaya çalışılmalı, ağızdan katı veya sıvı besinler verilmemeli, 112 ekibi olay yerine ulaşıncaya kadar hasta/yaralının bilinç kontrolü yapılmalı ve vücuduna saplanmış yabancı cisim var ise çıkartılmamalı).

Türkmen ‘’Hız, alkol ve diğer psikoaktif maddelerin etkisi altında araç kullanmak, motosiklet kaskı, emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanılmaması, sürücü dikkatini dağıtan unsurlar (cep telefonu gibi), güvenli olmayan yol altyapısı ve temel standartları sağlamayan güvensiz araçların trafikte bulunması kazalara sebebiyet veren risk faktörleridir’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.