Afet Konutları olası bir deprem için hazır edilemez mi?

Afet Konutları olası bir deprem için hazır edilemez mi?

Afet Konutları olası bir deprem için hazır edilemez mi?

Yılmaz Ölmez
Gerçek Gazetesi
Marmara ve Ege Bölgesi"nin her köşesinden hemen hemen her gün irili, ufaklı deprem haberleri geliyor. Deprem uzmanları da başta Marmara Bölgesi ve İzmir olmak üzere Aydın ve Denizli İllerinin deprem fayı üzerinde olduğuna dikkat çekiyor. Tabiî ki tek dileğimiz büyük şiddetlerde depremlerin olmaması. Fakat ortada bir deprem gerçeği var ve her fırsatta deprem gerçeğiyle yaşamamız gerektiğine dikkat çekiliyor. Ancak deprem öncesi alınması gereken bir takım önlemlerin yanı sıra, deprem sonrası da anında uygulanmaya konulması gereken önlemlerde var. Tıpkı sağlık, kurtarma ve barınma gibi. Özellikle kış aylarında evleri yıkılan ve sokakta kalan depremzedeler için geçici bir sürede olsa, başka illerde barınmaları sağlayacak afet evleri hazır edilmesi gerekiyor. İşte Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı beldesine de 1983 yılında 150 konutluk afet evleri inşa edilmiş. Denize sıfır konumundaki 80 bin metrekare alan üzerine oluşturulan konutlarda Marmara depreminde evleri yıkılan depremzedeler kalmış. 1998–2000 yılları arasında depremzedelere tahsis edilen konutlar, 2000–2002 yılları arasında da dar gelirli kamu personeline kısa süreli tatil yapmaları düşüncesiyle tahsis edilmiş. Ancak 2003 yılına gelindiğinde AKP Hükümeti konutların boşaltılmasını istemiş. Konutlar Tam 5 yıldır da atıl durumda boş bekletiliyor.
Bir zamanlar içerisinde sosyal mekânlar ve çay bahçelerinin bulunduğu afet tesislerinde, Afet İşleri Genel Müdürlüğünün görevlendirdiği bir bekçi görev yapıyor. 80 Bin metrekare alan üzerinde inşa edilen afet konutları çürümeye yüz tutarken, geçen yıl Mayıs ayında Ankara"dan bir firmanın bu alana talip olduğu ve alanı 49 yıllığına kiraladığı açıklanmıştı. Herkes ilk kazmanın vurulacağı günü heyecanla beklerken, bu firmanın anlaşmadan vazgeçtiği öğrenildi. Şartnamedeki koşulları uygun görmediği öğrenilen firma geriye çekilirken bu defa bu alana Sanatçı İbrahim Tatlıses"in talip olduğu öğrenildi. Bu söylemlerde magazin gündeminin dışına çıkmadı.
Güzelçamlı"da bulunan afet kontlarını Ankara"dan gönderildiği öğrenilen bir bekçi bekliyor. 2008 yılında da bu tesisin muhtemelen atıl kalacağını söyleyen görevli, çürümaye yüz tutmuş tesislerde oturulmasının da mümkün olmadığını söylüyor. Telefonla kendisine ulaştığımız AKP"li Aydın Milletvekili adayı Metin Akar, “Şu anda bu tesislerden Milli Emlak sorumlu. Satım ve kiralama işlerini Milli Emlak takip ediyor. Benim son duyumuma göre bu alan tatil köyü yapılması için 49 yıllığına bir firmaya kiralandı. Fakat son durumunu bilmiyorum. Tabii ki bu alanın biran önce değerlendirilmesini arzuluyoruz. Tatil köyü ve 5 yıldızlı oteller inşa edilebilir. Bu alana talip olan firma kararından vazgeçtiyse bu tesisin boş bekletilmesinin de bir anlamı yok. Deprem kuşağındayız. Yarın olası bir depremde bu tesisler daha önce olduğu gibi depremzedelere geçici olarak tahsis edilebilir. Kış mevsiminde insanları çadırlarda yatıramazsınız. Afet konutları tadilattan geçirilip, oturulabilir duruma getirilebilir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.