AK PARTİ İL BAŞKANI ERDEM KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

AK PARTİ İL BAŞKANI ERDEM KÖYLÜLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

ÇİNE ÇAYI ÜZERİNDEKİ KÖYLERİN EN BÜYÜK SORUNU KUM OCAKLARI

Gerçek Gazetesi
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Çine Çayı üzerinde bulunan Bahçearası ve Savrandere köylerini ziyaret ederek köylülerin sorunlarını dinledi. Temel geçim kaynakları tarım ve çiftçilik olan köylüler Çine Çayı üzerinde kurulu olan kum ocaklarından şikayetçi olarak, tarım arazilerinin her gecen gün, kum ocaklarının yasadışı çalışmaları nedeniyle yok olduğunu belirttiler.
Yıllardır devam eden kum ocakları sorunu nedeniyle artan şikayetler üzerine bugün sabah saatlerinde ilk olarak Bahçearası Köylüleri, ardından da Savrandere Köylüleri ile toplantı düzenleyen Erdem sorunun çözümü konusunda gereken tedbirin alınacağını söyledi.
Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgalı ve İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser'in da hazır bulunduğu toplantılarda köylüler, cezaların caydırıcı özelliğini yitirmesinden dert yandılar.
Kolluk kuvvetleri tutanak tutmasına karşın yapılan usulsüzlüklerin sadece 59 YTL gibi komik bir rakamla cezalandırıldığını bu tutarın da karşı taraftaki kişilere adeta ödül gibi geldiğini ifade eden köylüler “Bir kamyon kum 600 YTL'ye satılıyor. Bir gecede usulsüz olarak yaklaşık 100 kamyon kum alınıyor, yakalanırlarsa da 59 YTL ceza ile bu işten kurtuluyorlar.
Bu nedenle her şeyden önce bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an önce uygulamaya geçmesini, bunun yanında açılan davaların da bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz” diyerek yaşanan çevre felaketinin bir an önce durdurulmasını istediler.
Bahçearası Köyü Muhtarı Sabahattin Tosun 10 yıldır kum ocakları sorunu ile uğraştıklarını belirterek Aydın'a tarım alanında yapılacak en büyük iyiliğin Kum Ocakları'nın yasalara uygun çalışmasını sağlamak olduğunu belirtti.
Aydın İl genel Meclisi Başkanı İsmail Hakkı Eser, İl Çevre ve Orman Müdürü Veli Yorgalı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, aşırı kum alımları nedeniyle Çine Çayı'nın doğal dengesinin bozulduğunu bu nedenle kurul kararı ile güzergah üzerindeki tüm ocakların ruhsatlarının iptal edileceğini belirttiler. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.