Aydın Barosu’ndan mağdurlara SÜMERAY uyarısı

Aydın Barosu’ndan mağdurlara SÜMERAY uyarısı

AYDIN BARO BAŞKANI SÜMER GERMEN, “FAİLLERİN YAKALANMASI HERŞEYİN SONA ERDİĞİ ANLAMINA GELMEZ”

Gerçek Gazetesi
Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, son aylarda gündemi meşgul eden ve kamuoyunda Sümeray davası olarak bilinen nitelikli dolandırıcılık olayında faillerin yakalanmansa rağmen her şeyin sona ermediğine dikkat çekti. Olayla ilgili mahkeme sürecinin ve gözaltına alınan kişilerin soruşturmasının devam ettiğini hatırlatan Germen, mağdurların mahkeme sürecini iyi takip etmesini istedi.
Konuyla ilgili olarak bugün bir basın toplantısı düzenleyen Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, başta hukuki bir olay gibi görünen konuda mağdurların sayısının binleri bulmasıyla toplumsal bir boyuta taşındığını söyledi. Sümerbank'ın özeleştirmesinden sonra kurulan yeni firmadan taksitli alış veriş yapan mağdurların yüzde 95'inin borçlarını ödediğine inandığını belirten Germen, Art niyetli firma sahipleri senetleri 3 yıllık yasal zaman aşımı süresinin son gününde icraya vermişler. Bir de ödenen paraların geri alınmasını güçleştirmek için kambiyo yolu ile icra takibi balatmışlar. Bu gibi icra işlemlerinde sadece ödeme belgesi delil olarak gösterilemiyor. Aynı zamanda belgenin üzerinde senet tarihi ve numarasının da olması gerekiyor. Durumun ciddi bir boyuta ulaşması nedeniyle sulh hukuk, tüketici ve icra mahkemelerinde konuyla ilgili davalar açıldı. Geçerlilikleri bitmiş senetlerin yeniden işleme konulması, adalete olan güveni sarstı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli savcılarımızın gizli, titiz ve yoğun çabaları sonucunda olayın gerçek yüzü ortaya çıkarıldı. İki ayrı operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 14'ü tutuklanarak, cezaevine gönderildi. İnşallah faillerin yakalanması, adalete olan güveni yeniden sağlar dedi.
Sümeray davası ile ilgili olarak tutuklanan zanlıların organize suç örgütü oluşturmak suçu ile yargılandıklarını açıklayan Sümer Germen, bu kilerin mal varlıklarına el konulduğunu ve açılan çok sayıda davanın görülmesine devam edildiğine kaydetti. Mağdurlar arasında oluşacak Nasıl olsa yakalandılar. Biz rahatladık gibi bir düşüncenin yanlış olacağını savunan Germen, Faillerin yakalanması her şeyin sona erdiği anlamına gelmez. Vatandaşlarımız açılan davalarını mutlaka takip etsinler. Soruşturma sürecinin neyi göstereceği belli olmaz. Mağdur olabilirler. İcra takibi başlatılmasının ardından ödeme yapan kişiler için şuanda yapılabilecek bir şey yok. Mahkeme ve soruşturma sürecinin tamamlanmasını bekleyecekler. Şüphelilerin suçlu olduklarının kanıtlanması halinde açacakları geri alma davaları ile yaptıkları ödemeleri geri alabilirler. Hatta maddi ve manevi mağdur olduklarını gerekçe göstererek, tazminat davası da açabilirler diye konuştu.
Sümeray davasında icra takibi başlatılmadan önce firma sahiplerinin bazı müşterilerine borç mektupları göndermiş olduğunu hatırlatan Germen, mektup ihbarını göze alarak olmayan borcunu ödeyen kişiler içinse yapılacak pek fazla bir şeyin olmadığını sözlerine ekledi (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.