AYGİAD üyelerine Aile Şirketi Semineri

AYGİAD üyelerine Aile Şirketi Semineri

UÇAL, “AİLE ŞİRKETLERİ KURUMSALLAŞMALI VE PROFESYONELCE YÖNETİLMELİ”

Gerçek Gazetesi
Aydın Genç İş Adamları Derneği (AYGİAD) yönetim kurulu tarafından dernek üyesi işadamlarına yönelik olarak Aile Şirketlerinin Modern Yönetimi konulu eğitim semineri düzenlendi. Dernek binasında gerçekleşen programa AYGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cem Yıldırım, dernek üyesi işadamları ve işadamları eşleri katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan 3M Kalite Yönetim Sistemleri Danışmanı Vehbi Uçal, AYGİAD üyelerine aile şirketlerindeki yönetim ve kurumsallaşma yöntemleriyle ilgili bilgiler verdi.
Açılışta konuşan AYGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cem Yıldırım, 2007 yılının iş dünyası için pek keyifli bir yıl olmadığını belirterek, Şirketlerin ekonomik durumlarının yolunda olmadığını hep beraber görüyoruz. Ekonomik yönden yaşanan sıkıntılar yüzünden kim eğitimle uğraşır dediğinizi duyar gibiyim. Gerçek güç bilgidir, en sıkışık ve sıkıntılı zamanımızda bile bilgeyi ihtiyaç duyarız. O yüzden bu eğitimi hep beraber alalım istedim dedi.
Seminere konuşmacı olarak katılan Vehbi Uçal da, şirketlerin dünyayla rekabet edebilmeleri için en önemli faktörün kurumsallaşma olduğunu ifade etti. Bilinçli olmayan, kurumsallaşmayan, teknolojiyi iyi kullanmayan ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmayan aile şirketlerinin yok olmaya mahkum olduğunu iddia eden Uçal, Aile şirketlerinde ya bağlarımızı sağlam kurup şirketi iyi yöneteceğiz, yada işi profesyonellere bırakacağız. Ortak akılla doğruyu bulmalıyız ve aile şirketi diye bir kavram yok, şirket hukuku diye bir kavram var. Türkiyede aile şirketlerinin yüzde 85i üçüncü kuşağa geçemeden yok olurlar. Bu da demek oluyor ki Türkiyede 50 yıllık aile şirketi sayısı çok az. Yeni kurulan aile şirketlerinin yüzde 40ı ilk 5 yılda, yüzde 66sı birinci kuşakta ve yüzde 17si de ikinci kuşakta yok oluyor diye konuştu.
Aile bireylerinin ailedeki konumu ile şirketteki konumunun paralel olduğuna işaret eden Vehbi Uçal, ailedeki duygusallığın şirketle ayrı tutması ve bunun içinde kurumsallaşmanın gerektiğine dikkat çekti. Aile şirketlerinin dışarıdan profesyoneller tarafından yönetildiğinde verimliliğin arttığını savunan Uçal konuşmasında, Profesyonellerin katkısının devamında da sürekli değişim gelirse şirket üst noktalara çıkabiliyor. Kurumsallaşma patronların şirketten uzaklaşmaları değil, diğer çalışanlarla kolektif çalışması sonucunda ortaya çıkar. Aile şirkete hizmet etmek için var olduğu sürece, süreklilik artar. Eğer şirket aileye hizmet etmeye başlarsa şirketin ömrü uzun olmaz. Kurumsallaşmayan şirketlerin ömrü 25 yıldır. Şirketler ailenin değil toplumun malıdır ifadelerine yer verdi.
(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.