Bafa Gölü’nü akılcı kullanım projesi

Bafa Gölü’nü akılcı kullanım projesi

EKODOSD'U ZİYARET EDEN WWF-TÜRKİYE SU KAYNAKLARI PROĞRAMI ALAN KOORDİNATÖRÜ ÇAĞRIDENİZ ERYILMAZ, BAFA GÖLÜ AKILCI KULLANIMA DOĞRU PROJESİ İLE İLGİLİ ÖN ARAŞTIRMALARDA BULUNDU


Gerçek Gazetesi
Dünyanın en etkin ve saygın doğa koruma kuruluşlarından olan WWF'nin ulusal kuruluşu olan WWF-Türkiye Su Kaynakları Programı Alan Koordinatörü Çağrıdeniz Eryılmaz, EKODOSD Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ni (EKODOSD) ziyaret etti.
Çağrıdeniz Eryılmaz, WWF-Türkiye 'Bafa Gölü Akılcı Kullanıma Doğru Projesi' ile ilgili ön araştırmalarda bulunmak üzere Bafa Gölü konusunda bilgi birikimi, deneyim ve tecrübe konusunda önemli bir konuma sahip olan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve yönetim kurulu üyelerinden görüş aldı.
WWF-Türkiye Su Kaynakları Programı Alan Koordinatörü Çağrıdeniz Eryılmaz, merkezi Kuşadası'nda bulunan yerel bir sivil toplum örgütü olan EKODOSD'un çalışmalarını yakından izlediklerini belirterek, bu projede EKODOSD'un çok yararlı olacağını ve başka projelerde de birlikte çalışmaktan mutlu olacaklarını söyledi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de dernek olarak böyle bir çalışmaya alandaki tarım sektörünün temsilcilerinin, turizmcilerin, balıkçılık kooperatiflerinin, DSİ ve Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinin, ilgili çevre belediyelerinin, köy muhtarlıklarının, sulama birliklerinin, balık üretim merkezleri temsilcilerinin, Zeytinyağı fabrikaları temsilcilerinin ve konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin katılımıyla geniş kapsamlı bir toplantı önerisinde bulundu.
EKODOSD Başkanı Sürücü, ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Bafa Gölü'ndeki gelişmeleri yakından takip eden bir dernek olarak, böyle bir toplantıda elimizdeki bilgi ve belgelerle, fotoğraflarla Bafa Gölü'nü tarihiyle, kültürüyle, mitolojisiyle, yaban hayatıyla, kuşlarıyla, sosyal olaylarıyla, sorunları, tehditleri ve çözüm önerileriyle bir sunum yaparak katkı yapabileceğimizi bildirdik. Doğal hayatın ve çevrenin korunmasına yönelik yapılacak çalışmalarda, bu tür sivil toplum örgütleriyle
iş birliği yapmanın yararlı olacağını düşünüyoruz. Ege Bölgesi'nin efsanelere konu olmuş en güzel gölü olan Bafa'nın korunması için herkesin duyarlılık göstermesini diliyoruz."
WWF Türkiye Su Kaynakları Proğramı, başta tarım sektörü olmak üzere yerel ilgi gruplarına Alanda Çevre Dostu Tarım, Akılcı Sulama Yöntemleri, Su-Tarım-Çevre İlişkisi ve Damla sulama konularının da eğitimlerinin verileceği proje kapsamında, Bafa Gölü'nün sorunları ve çözümlerini ilgili tüm gruplarla tartışmayı planlıyor. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.