Camız kaymağı altın değerinde

Camız kaymağı altın değerinde

Camız kaymağı altın değerinde

Yılmaz Ömez
Gerçek Gazetesi
Aydın"ın Bozdoğan İlçesi denilince akla hiç kuşkusuz camız kaymaklı meşhur pidesi geliyor.
Türkiye"de en lezzetli 10 pide arasında yer alan Bozdoğan pidesinin olmazsa olmazlarının başında da manda kaymağı geliyor. Bozdoğan pidesi birkaç asırdır lezzetinden söz ettirirken, dikkat çektiğimiz gibi Bozdoğan pidesinin olmazsa olmazlarının başında gelen manda kaymağı da pekte kolay elde edilmiyor. Çünkü manda beslemenin birtakım zorlukları var. Bozdoğan İlçesi"nde de sadece Ziyaretçiler köyünde birkaç aile camız besliyor. Huysuzluğu ile bilinen camızları maalesef her önüne gelen sağamıyor. Sahibini benimsediği için yanına sahibinden başka kimseyi yanaştırmayan camızlar, çamurlu ve sulak alanı seviyorlar. Fakat camız besiciliği zor gözükse de, sahibine hatırı sayılır bir gelir kazandırıyor.
Bozdoğan İlçesinde dededen, babaya pide işletmeciliği yapan Ahmet Aydın isimli pide ustası, 1 kilo camız kaymağının 26 lira olduğuna dikkat çekiyor. 1 kilo inek kaymağının 4 ila 5 lira arasında olduğunu ifade eden Aydın, “Balıkesir ve Afyon yöresinde de camız yetiştiriliyor. Fakat Afyonkarahisar"da eskisi gibi camız yetiştirilmiyor. İlçemizde de sadece ziyaretçiler köyünde birkaç aile camız yetiştiriyor. Mekânımıza gelen müşterimiz camız kaymağı olmadığını öğrenirse masaya dahi oturmadan gidiyor. Sağ olsun Ziyaretçi Köyümüzden birkaç aile çok meşe katlı olan camız yetiştiriciliği yaparak bizim geleneğimiz olan pidecilik mesleğimize katkı koyuyorlar. Camız kaymağı pahalı olmasına rağmen biz pide fiyatlarımızı odamızın belirlediği ölçüde zamlandırabiliyoruz. Geçen yıl 1 kilo Camız Kaymağı 20 lira iken bu yıl 26 liraya yükseldi” dedi.
Camız besiciliği yapan köylüler ise, “İlçemizde hizmet veren işletmelere camız kaymağı hazırlıyoruz. Bu işletmeler var oldukça biz de besiciliğimizi sürdüreceğiz” dediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.