Günübirlik ihtiyaçlarını sağlayabilmek için devleti ve esnafı zarara uğr

Günübirlik ihtiyaçlarını sağlayabilmek için devleti ve esnafı zarara uğr

Günübirlik ihtiyaçlarını sağlayabilmek için devleti ve esnafı zarara uğratıyorlar

Yılmaz Ölmez
Gerçek Gazetesi
Sadece günübirlik cep harçlıklarını sağlayabilmek için hırsızlık yapan küçük yaştaki çocuklar, farkında olmadan esnafı, vatandaşları ve devleti büyük zararlara uğratıyorlar. Kimi zaman bir otomobilin camını kırıyorlar, kimi zamanda ev ya da iş yerlerine giriyorlar. Hırsızlık girişiminde bulunan çocukların ve gençlerin çoğunluğunu da madde bağımlıları oluşturuyor. Madde bağımlısı bu kişiler günü birlik ihtiyaçlarını sağlayabilmek hiçin gözlerini kırpmadan hırsızlık yapıyorlar. Araçlardan, ev ve iş yerlerinden hırsızlık yapan bu kişiler kimi zamanda iletişim ve enerji nakil hatlarına da zarar veriyorlar. Çaldıkları kabloların içindeki bakırları alabilmek için elektrik ve telefon hatlarını koparan bu kişiler elektrikçi dükkânlarından dahi gözlerini kırpmadan kablo çalıyorlar.
Ülkemizin sosyal bir yarası haline gelen madde bağımlısı bu kişiler, kendi sağlıklarına verdikleri zararın yanı sıra çevrelerine de büyük zararlar veriyorlar. İlçemizde emniyet ve itfaiye ekiplerine yapılan ihbarda, yeni pazaryerinde bulunan balıkçı dükkânlarının arka kısmında çocukların kablo yaktıkları ihbarı yapıldı. Bu ihbarın üzerine söz konusu adrese ulaşan itfaiye ekipleri, küçük yaşta 2 çocuğun yaktığı kabloları söndürdü. İtfaiyenin söndürdüğü kablolardan arta kalan bakırları almak için bekleyen çocuklar, polis aracını görünce oradan hızla uzaklaştılar. Kalın ve oldukça ağır olan bakırlara ise itfaiye ekipleri el koydular.
TEDAŞ ve Türk Telekom ekipleri sürekli kablo hırsızlıklarından şikâyetçi olurlarken, bu kabloların içerisinden çıkarılan bakırları kolaylıkla satan çocuklar, elde ettikleri parayla da günlük ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Birkaç lira için hırsızlık yapan bu kişiler, devleti ve vatandaşı binlerce lira zarara uğratıyorlar. 2 çocuğun içindeki bakırları alabilmek için yaktıkları kabloyu bir iş yerinden çalındığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.