İran doğalgaz vanalarını açtı, Aydın tarımı şimdilik rahat bir nefes ald

İran doğalgaz vanalarını açtı, Aydın tarımı şimdilik rahat bir nefes ald

SINIR KOMŞUMUZ İRAN, TÜRKİYE’YE ULAŞAN DOĞALGAZ VANALARINI KAPATINCA, AYDIN TARIMI AYAĞA KALKTI. FAKAT YÜREKLERE SU SERPEN AÇIKLAMA PAZAR AKŞAMI GELDİ!

Gerçek Gazetesi
Sibirya soğukları ülkenin büyük bir bölümünde etkili olurken, sınır komşumuz İran’da dondurucu bir kış yaşıyor.
Türkiye’nin önemli miktarda doğalgazını karşılayan İran, aşırı soğuklarla birlikte kendi iç piyasasında doğal gaza yüklenince, Türkiye’ye gönderdiği doğal gaz hattının vanalarını kapattı. İran’ın vanaları kapatması Aydın tarımında panik havası yarattı. İran’dan düzenli olarak doğalgaz alınmaması durumunda Aydın’ın Bozdoğan sınırları içerisinde bulunan Kemer Barajı’ndan enerji üretiminin her an söz konusu olması Aydın tarımını germeye devam ediyor.
Geçen yıl yaşanan küresel ısınma maalesef Aydın tarımını kuraklığa sürüklemişti. Bu nedenle de Aydın çiftçisi hasatta büyük zarara uğramıştı. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali şimdiden yaz sulamasının kaygısına düşen Aydınlı üretici, Aydın sulamasının ihtiyacını karşılayan Kemer ve Denizli’deki Adıgüzel Barajları arasında mekik dokumaya başlamıştı. Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek, Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Ali Erkut, Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Arslan son olarak Kemer Barajı’na gitmiş ve barajdaki su seviyesinin geçen yılın üzerinde olduğunu tespit etmişlerdi. Son edinilen bilgiye göre de barajdaki su seviyesinin yüzde 40’ın üzerine çıktığı öğrenildi. Yenipazar Akçay Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Zafer Savcı, “Şayet barajlardan enerji üretimi için su bırakılırsa Aydın çiftçisi ayağa kalkar. Bu yıl yaşanan kuraklığın henüz altından kalkamayan üreticilerimiz, yeni sezonda yaşanacak susuzluk karşısında felç olur. Kesinlikle Kemer ve Adıgüzel Barajları’ndan enerji üretimi için su bırakılmasına izin vermeyiz” dedi. Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı’da Kemer Barajı’nda yaptıkları incelemenin ardından Çine Barajı’nın önemine dikkat çekmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.