İşadamlarından 2007 yılı değerlendirmesi

İşadamlarından 2007 yılı değerlendirmesi

AYGİAD BAŞKANI İSMAİL CEM YILDIRIM: - 2OO8 YILINDA ÖNCELİKLİ ÇÖZÜLMESİ GEREKEN KONU İŞSİZLİKTİR

Gerçek Gazetesi
Aydın Genç İşadamları Derneği (AYGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cem Yıldırım yaptığı açıklama ile 2007 yılını değerlendirdi. Geçen yılın Türk ekonomisi açısından çeşitli güçlüklerin yaşandığı bir yıl olduğunu kaydeden Yıldırım, iş dünyası olarak 2008 yılından öncelikli beklentilerinin işsizlik sorununun çözümlenmesi olduğunu belirtti.
2007 yılında Türk işadamlarının gerçekleri görerek şirketlerinde küçülme yönünde hareket ettiklerini kaydeden AYGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cem Yıldırım, geçen yılda çok fazla yatırımın yapılmadığını iddia etti. Türk sanayicisinin oluşabilecek riskleri hesap ederek 2007 yılını en az zararla kapatmanın yollarını aradığını belirten Yıldırım, 2007 yılında iki seçim bir arada yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yaşanan gerginlik, erken seçime sebep oldu ve Türkiye gergin günler yaşadı. Yaşanan gerginlikten sonra yüksek bir oy oranına ulaşan yeni bir hükümet ortaya çıktı. Alınması gereken ekonomik önlemleri beklerken, Anayasa değişikliği paketi gündeme geldi. Ekonomideki gelişmeler devam etti. Merkez Bankası geçen yılda faizlerinde kademeli olarak indireme gitmesiyle, baz sıkıntıların önü alındı dedi.
2008 yılında mücadele edilmesi gereken en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirten AYGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yıldırım, İşsizlikle yapılan mücadele ekonominin pek çok alanını doğrudan etkiler. Her yıl 700 bin kişiye yeni iş olanakları sağlanmadığı takdirde işsizler ordusuna katılım artacaktır. Bu 700 bin kişiyi istihdam etmek için yaklaşık 40 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekmektedir. Bu yatırımı Türk sanayicisi tek başına karşılayamaz. Üretime dönük yabancı sermaye ülkemize çekilmelidir. Ancak her şeyden önce mevcut sanayicimizi yurt dışına kaçırmayacak önlemler alınmalıdır. Üretimin desteklenmesi için faizler uygun seviyelere çekilmeli, böylece döviz kurunun bir miktar artması sağlanmalı ve sonuçta ihracatımız artmalı ve ithalatımız azalmalıdır. Eğer bu önlemler acilen alınmazsa Türk sanayisinde iyileşmeyecek yaralar açılacaktır diye konuştu.
(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.