katı atık tesisi onay bekliyor

katı atık tesisi onay bekliyor

KUŞADASI KÖRFEZİ'NİN KATI ATIK DEPOLAMA TESİSLERİ, AVRUPA BİRLİĞİ'NİN ONAYINI BEKLİYOR

Gerçek Gazetesi
Kuşadası Körfezi'nin Katı Atık Depolama Tesisleri projesi, hibe kredi için Avrupa Birliği'nin onayına sunuldu. Avrupa Birliği'nin onayının ardından Kuşadası ve Söke ilçeleri ile Davutlar ve Güzelçamlı beldeleri ve bağlı köylerin katı atık depolama tesislerinin inşaatına başlanacak.
Kuşadası Körfezi Hizmet Birliği (KUŞ-ATAK) Genel Meclis Toplantısı Kuşadası Belediye binasında gerçekleştirildi. KUŞ-ATAK Başkanı ve Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan başkanlığındaki toplantıya Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal, Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü, Akbük Belediye Başkanı İbrahim Şam, Akyeniköy Belediye Başkanı Yılmaz Öz, Bağarası Belediye Başkanı Ünal Yeşil, Savuca Belediye Başkanı Halil Karakoçak, Sazlıköy Belediye Başkanı Aldulmüttalip Demir ve Yenidoğan Belediye Başkanı Ekrem Yılmaz ile Kuşadası, Söke, Davutlar, Güzelçamlı, Akbük, Akyeniköy, Bağarası, Savuca, Sazlıköy ve Yenidoğan belediyelerinden KUŞ-ATAK üyesi belediye meclis üyeleri katıldı.
KUŞ-ATAK Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın çalışmalarla ilgili bilgileri içeren konuşmasıyla başlayan KUŞ-ATAK Genel Meclis Toplantısı'nda Kuşadası Bölgesel Katı Atık Yönetimi Projesi, Düzenli Depolama Sahasının İşletilmesi, Taşıma Toplama Sistemi, Geri Kazanım Sistemi, Kuş-Atak Görev ve Sorumlulukları, Kuşadası Bölgesel Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, Arıtma Tesisi İhalesi, Derin Deniz Deşarjı, Baraj Çalışmalarının Görüşülmesi, Birlik Personeli Kadrolarının ve Ücretlerinin Birlik Meclisinde Görüşülmesi ve onaylanması ile 2008 Yılı Tahmini Bütçesinin Görüşülmesi ve Onaylanması konuları ele alındı.
Toplantıda, Kuşadası ve çevre bölgelerin en büyük çevre projesi olan KUŞ-ATAK kapsamındaki Katı Atık Depolama Tesisleri İhalesinin bitmesi ve onay için Avrupa Birliği'ne sunulması değerlendirildi. Projenin bir etabının başarılması ve uygulama başlamasının yarattığı ivme ile evsel atık ve içme suyu temini projelerinde büyük moral kazanıldığı vurgulandı. 10 Belediye Başkanı ve 17 Belediye Meclisi üyesinin katıldığı toplantıda, evsel atık ve içme suyu projeleri üzerinde çalışmalar yoğunlaştırıldı.
Toplantının ardından bir açıklama yapan Kuşadası Belediye Başkanı KUŞ-ATAK Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Akdoğan, KUŞ-ATAK'ın Kuşadası ve çevresi için olmazsa olmaz proje olduğunu belirterek, KUŞ-ATAK'ı diğer çevre konularının yanında evsel atık, katı atık ve içme suyu olarak üç ana proje içinde ele alıyoruz. Kuşadası, Söke, Davutlar ve Güzelçamlı Belediyeleri'nin ortak kullanım projesi. Avrupa Birliği hibesi ve hükümetimizin katkısı ile yapılacak. Türkiye genelinde beşyüze yakın belediye olarak yarıştık ve sadece Kuşadası ile Çanakkale hazırlık ve katkılarını düzenli olarak sağlayabildiği için yatırım hakkı kazandı. 20 milyon euro tutarındaki projede sona geldik. İhale yapıldı. Onay için Avrupa Komisyonu'na sunuldu. Tüzük gereği komisyon bir hafta içinde onaylayacak ve hemen temel atılacak dedi.
Evsel atık ve içme suyu temini konusunda da projelerinin sürdüğünü anlatan Akdoğan, Evsel atık projesi İller Bankası tarafından yılbaşında teslim edilecek. Evsel atık arıtma ve uzaklaştırma adı altında yürütülen proje Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı beldelerine hizmet verecek. 2008 yılı başında ihaleye çıkmak üzere hazırlık yapılıyor. Derin deşarj hattımızın 600 metrelik kısmını bitirdik. Sezon başlamadan hizmete sokacağız. İçme suyu temini konusunda Birliğimize yedi belediyemiz daha katıldı. Hükümet ile yaptığımız çalışmaları Sarıçay Barajı üzerinde yoğunlaştırmıştık. Baraj inşaatının uzaması ve iklim değişikliklerinin yaratabileceği olumsuzluklara karşılık, B planı olarak deniz suyundan, tatlı su elde edilmesi projemizi de yürütüyorduk. Bu toplantımızda deniz suyu arıtılmasının ön plana çekilebileceği konusu ön plana çıktı. Arada büyük maliyet farkları yok. Bu konuyu değerlendirmek için bir hafta sonra on belediye başkanı tekrar bir araya geleceğiz. Kuşatak projesinde büyük yol aldık. Kuşatak dev bir proje olarak Kuşadası yaşamına damgasını vuracak. Yatırımların haricinde işletme konuları çok önemli. Meclis üyesi arkadaşlarım ile tüm gelişmeleri değerlendirdik. Gerekli çalışmaları başlattık. Hepimizin morali çok yüksek. Kuşadası halkına yüz milyon dolar ek yük getirecek şekilde teslim aldığımız çalışmaları, halkımıza hiçbir ekonomik külfet yüklemeden bu günler kadar getirdik. Bundan sonra da çok küçük katkılar ile projeleri tamamlar ve halkımızın hizmetine sunarız dedi. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.