‘Kentler Çocuklarındır” Kültürel Eğitim Programı başladı

‘Kentler Çocuklarındır” Kültürel Eğitim Programı başladı

ÇEKÜL VAKFI TARAFINDAN TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ ÜYESİ KENTLER ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN KENTLER ÇOCUKLARINDIR 2008 PROĞRAMININ İLK EĞİTİM UYGULAMASI KUŞADASINDA BAŞLADI

Gerçek Gazetesi
ÇEKÜL Vakfının, 2003 yılından bu yana yürüttüğü Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı 2008 yılı çalışmaları Tarihi Kentler Birliği üyesi kentler olan Kuşadası, Kocaeli, Çanakkale, Denizli, Niksar, Gaziantep, Ordu, Beypazarı, Malatya, Kütahya ve Akşehir kentlerinde başlıyor. Kentler Çocuklarındır 2008 Programının ilk eğitim uygulaması Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğanın desteği ile Kuşadasında başladı. 4 gün sürecek olan etkinlik 6 Ocak Pazar günü sona erecek.
Bu program ile çocukların kentlilik bilincinin ve kültürel kimlik duygusunun gelişmesi, yaşadıkları kentin kültürel zenginliğinin farkına varmaları, kentlerinin birer Kültür Elçisi olmaları amaçlanıyor. 2008 yılında Tarihi Kentler Birliği ile ortaklaşa yürütülen Kentler Çocuklarındır Kültürel Eğitim Programı kapsamında uygulama yapılacak her kentten, yaklaşık 30ar çocuğa eğitim veriliyor. ÇEKÜL Vakfı, kültür eğitimi konusunda Türkiyede bilimsel ve teknik altyapısı kuvvetli, sürekliliği olan, kendini yenileyen ve temel eğitim sisteminin bir parçası olabilecek tarihsel, kültürel, bilimsel ve yerel bilginin, kent-havza-bölge-ülke ölçeğinde bir bütünlük halinde çocuklara ve eğitimcilere aktarılabileceği bir eğitim programı oluşturma çabası içerisinde. Hedeflenen eğitim programı, kentlerden başlayarak doğal, tarihsel ve kültürel varlıkların araştırılması, korunması ve bilginin genç kuşaklara aktarılmasında önemli bir kazanım sağlayacak.
ÇEKÜL Vakfı, Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi, Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen programda, sunuşların ve alan gezilerinin yanı sıra, öğrencilerin oluşturmacılığını ön plana çıkartan katılımcı eğitim yöntemleri kullanılarak bir kültürel eğitim programı veriliyor. Eğitim çalışmalarının yapıldığı Kuşadasında, konusunda uzman kişiler ve ÇEKÜL eğitmenleri Tuğçe Isıyel ve Oğuz Kaygalakın rehberliğinde üç gün boyunca kentin tarihî, coğrafi, arkeolojik, mimari ve folklorik özellikleriyle ilgili Kuşadasındaki okullarının 6. sınıflarından 15 kız, 15 erkek öğrenciye eğitim veriliyor. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.