Kirazlı Köyü’nde tartışmalı yol genişletme çalışmaları başladı

Kirazlı Köyü’nde tartışmalı yol genişletme çalışmaları başladı

KİRAZLI KÖYÜ SAKİNLERİ, YOL GENİŞLETME ÇALIŞMALARININ TARIM ARAZİLERİNİ YOK EDECEĞİNİ İDDİA ETTİ

Gerçek Gazetesi
Kuşadasına bağlı Kirazlı Köyündeki yol genişletme çalışmaları başladı. Uzun süreden beri gündemde olan çalışmaların ilk etabı yolun Kirazlı Köyü sınırları içerisini kapsıyor. Bu arada, Ekolojik Köy Projesi kapsamındaki Kirazlı Köyünün sakinleri ise tarım alanlarını yok edeceği gerekçesiyle yol genişletme çalışmalarına karşı çıkıyor.
Kirazlı Köyü Mezarlığından Değirmenderesine yakın noktadaki Kuşadası Belediyesi mücavir alan sınırına kadar olan noktada sürdürülecek yol yapım çalışmalarının ilk bölümü Kirazlı Köyü Mezarlığı yanından start aldı. Yol genişletme çalışmalarının ikinci etabı, belediye mücavir alan- Söke bağlantısına kadar olan bölümde gerçekleştirilecek. Yol genişletme çalışmalarının ilk etabında köy mezarlığından belediye mücavir alan sınırındaki çeşmeye kadar olan bölüm yapılacak. Özellikle Belen olarak bilinen Değirmenderesi su kaynağının üst tarafındaki alanda kayalar kırılacak. Bu alandaki kayaların kırılması ve yol genişletme çalışmalarının iki ayda bitirilmesi planlandı. Mayıs sonunda yapılacak asfaltlama çalışması ile, yolun köy sınırları içindeki bölümü tüm olarak bitirilmiş olacak. Bu süre içinde ise Kirazlı ve Gökçealan köylerine gidiş-geliş Atatürk Yolu üzerinden verilecek.
Kuşadasına giriş noktalarından biri olan Kuşadası-Kirazlı yolu; uzun süredir ıslah edilmeyi bekliyordu. Uzun yıllardır Kirazlı Köyü üzerinden geniş bir yol geçeceği iddiası kafaları karıştırmıştı. Bu konuda yapılan ön çalışmalara Kirazlı Köylüleri müdahale etmişler ve
geniş bir yol, tarım arazilerimizi yok edecektir. Buna karşıyız demişlerdi. Kirazlılar son olarak; 1/ 100 binlik plan taslaklarında Atatürk Yolundan daha geniş bir yolun Kirazlı üzerinden yapımına karşı çıkmış ve bunu plancı Semra Kutluaya 14 Aralık 2006da resmi bir dilekçe ile bildirmişlerdi. Kirazlı Köyü Muhtarlığı ve Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği ortak imzalı dilekçede; Aydın-Muğla-Denizli 1/ 100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı Araştırma Raporunu ve Kuşadası ile ilgili seçenek haritaları ve notlarını inceledik. Mevcut projede Kuşadası-Söke yolu genişliğinde bir yolun; Kirazlı Köyümüz üzerinden Çamlıka bağlandığını gördük. Kirazlı Köyü üzerinden haritada belirtilen genişlikte bir yolun geçmesi; köyümüzün tarım alanlarını önemli ölçüde yok edeceği ortadadır. Kirazlı Köy Halkı geçimini yüzde yüz tarımdan sağlamaktadır. Bundan dolayı böyle bir şey Köy Halkı tarafından kabul görmemektedir. Ayrıca; köyümüzde Ekolojik Köy Projesi" kapsamında iki yıldır ekolojik tarım çalışmaları başlamış ve 10 yılı kapsayan bir proje yürütülmektedir. Köy içinden ya da tarım arazilerimizden geçecek yol tarım arazilerimizi yok ettiği gibi; yolda oluşacak yoğun trafik ve benzeri olumsuz etkenler, bu projemizin uygulanmasını imkansız kılacaktır. Küçük parçalı tarım arazileri üzerinde yürütülen aile tarımını destekleyen ekolojik tarım projemizin bu ve benzeri uygulamalarla engellenmesini istemiyoruz. Sonuç olarak; mevcut projede görülen yol güzergahı, bölge halkına fayda değil, zarar getirecektir. Kuşadası-Yeniköy-Çamlık güzergahında var olan yolun, Kuşadası-Aydın ana arter yolu olarak kullanılması; çevre ve tarım arazilerine, yerleşim birimlerindeki halka sağlayacağı fayda-zarar ilişkisi açısından daha uygun olacağı görüşündeyiz. Bu görüşlerimizin çalışmalarınızda dikkate alınmasını talep ediyoruz denilmişti. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.