Koçarlı’da pamuk tarlasına Hicaz Narı fidanı dikiliyor

Koçarlı’da pamuk tarlasına Hicaz Narı fidanı dikiliyor

HİCAZ NARI HALA POPÜLARİTESİNİ SÜRDÜRÜRKEN, ÜRÜNDE YENİLİKLER VE ÇIKIŞ ARAYAN AYDINLI ÇİFTÇİ, “KAZANAMIYORUM” DEDİĞİ PAMUĞA SIRT DÖNEREK, PAMUK TARLALARINA DAHİ NAR FİDANI DİKMEYE BAŞLADI.

Yılmaz Ölmez
Gerçek Gazetesi
Amerikalı Bilim Adamlarının sağlık iksiri olarak adlandırdıkları Hicaz Narı, 4 yıl önce kazandığı itibarla üreticinin baş tacı olmaya devam ediyor.
Amerikalı Bilim Adamları, “Nar tam bir sağlık iksiri” demiş, nar tüketimi de tavan yapmıştı. Tüketimde yaşanan yoğun talep ise Aydın’da nar fidanı satışını çılgın boyutlara taşıdı. Ege Bölgesi’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği Söke Ovası’nda dahi bazı üzericiler pamuk tarlalarına hicaz narı fidanı dikmeye başlamışlardı. Söke’nin ardından Koçarlı Ovası’nda da pamuk tarlalarına hicaz narı fidanı dikildiği dikkatlerden kaçmadı. Önceki yıllarda deneme mahiyetli yapılan üretimden olumlu sonuç alınınca, Koçarlı Ovası’nda da nara vize çıktı.
Hafta başında gerçekleşen Aydın Ziraat Odaları toplantısında Aydın Valisi Mustafa Malay ve Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, “Aydın tarımının kurtuluşu sebze ve meyvecilikte, az alanda, çok kazanmak istiyorsak sebze ve meyveciliğe yönelmemiz gerekir” diyerek, bir anlamda tarlasına nar fidanı diken üreticiye de destek vermiş oldular. Aydın’ın özellikle doğu yakasında kalan Karacasu ilçesi’ne bağlı Yenice Beldesi ile Esençay Köyü ve Kuyucak’ta yaygın bir şekilde nar üretimi gerçekleşirken, son birkaç yıldan bu yana da Aydın’ın batısında kalan Koçarlı, İncirliova, Germencik ve Söke Ovaları’nda nar üretiminin yaygınlaştığı dikkatlerden kaçmadı. Koçarlı’da 25 dönümlük arazisine 2 bin adet hicaz narı fidanı diken üreticiler, birkaç yıl sonra ürün almayı hedeflediklerini söylüyorlar. Narın yurtiçi ve dışı pazarının da hazır olduğunu söyleyen üreticiler, “Pamuk üretiminden bırakın kazanmayı, büyük zararlara da uğramaya başladık. Koçarlı Ovası’nda bir arkadaşımız hicaz narı yetiştirdi ve narını tarladan sattı. Bize garanti verenler var. Gelip ürünümüzü tarladan alacaklarını taahhüt ediyorlar. Nar üretimi ile tarımda kazanmaya başlayacağımıza inanıyoruz” dediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.