Köpürmenin nedeni anlaşıldı

Köpürmenin nedeni anlaşıldı

Söke’ye bağlı Karacahayıt Köyü’nde Beşparmak Dağı’ndan gelen yağmur suları taşkın verirken, köy içerisinden geçen köprü ve yollar köpük altında kalmıştı.

Söke"ye bağlı Karacahayıt Köyü"nde Beşparmak Dağı"ndan gelen yağmur suları taşkın verirken, köy içerisinden geçen köprü ve yollar köpük altında kalmıştı.
Üç metreye ulaşan köpüğün oluşumuna Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek ve köylüler bir anlam verememişlerdi. Köylüler, “Hiç böyle manzarayla karşılaşmamıştık. Daha önceki yıllarda daha fazla yağmur yağdığı halde köpürme olmamıştı” diyerek şaşkınlıklarını dile getirmişlerdi. Bunun üzerine de Söke Ovası Sulama Birliği Başkanı Necdet Özekmekçi köydeki çaydan getirilen numune suyu belediye laboratuarına tahlile gönderdi. Laboratuarda görevli Kimyager Özge Karabıyık"ın elde ettiği sonuçta en az köpükler kadar ilginçti Karabıyık, “Su çok kirli. Sulama alanında kullanılamaz. Nitrat miktarı maksimumu aşmış durumda. Normalde 30 olması gerekirken 52"ye ulaşmış. Amonyum ve flüorür miktarları normal çıktı. Sonuç olarak Beşparmak Dağları"ndan gelen bu sulara lağım suları karışmış. Lağım suları suyu aşırı derecede köpürtür. Ancak o bölgede lağım çukurlarının olmadığı dikkat çekildi. O zaman geriye tek bir şey kalıyor, o da hayvan dışkıları. Son 1,5 yıldır bölgemiz yeterli yağmur almadı. Bu nedenle de sele dönüşecek akarsular oluşmadı. Dağlarda yaban hayvanları ve otlatılmaya çıkarılan hayvanların dışkıları bu süre içerisinde birikince son yağmurun ardında sel sularını köpürtmeye yetti. Suda kesinlikle kimyasal bulgulara rastlamadık” dedi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek"te, “Suların geldiği bölgede tarımsal faaliyet yok. Bu nedenle köpükler merak uyandırdı. Ancak yapılan analizin ardından köpürmenin sebebi hayvan dışkıları olduğu fikri ağır bastı. Dikkat çekildiği gibi bölge yağmur almayınca dışkılar birikti ve ilk yağmurla köpükler oluşturdu. Bugünde bölgemizde aşırı yağmur var. Fakat köpük yok denecek kadar az” dedi. (Gerçek Haber) Yılmaz ÖLMEZ.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.