Kuşadası’nda Özel Hastane’nin imar plân tadilatı ve inşaat ruhsatı iptal

Kuşadası’nda Özel Hastane’nin imar plân tadilatı ve inşaat ruhsatı iptal

KUŞADASI'NDA 4 YILDIZLI VİKİNG OTELİNİN HASTANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN BELEDİYE MECLİSİ'NİN ALDIĞI KARAR İLE İNŞAAT RUHSATI AYDIN 1. İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN VERİLEN İKİ AYRI KARAR İLE İPTAL EDİLDİ

Gerçek Gazetesi
Bir turizm kenti olan Kuşadası'nda 4 yıldızlı Viking Oteli'nin hastaneye dönüştürülmesiyle ilgili Belediye Meclisi'nin 7 Şubat 2006 tarihinde aldığı imar tadilatı kararı ile Kuşadası Belediyesi'nin 22 Eylül 2006 tarihinde verdiği inşaat ruhsatı Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından iki ayrı karar ile iptal edildi. Kuşadası'nda büyük yankı uyandıran iptal kararlarının ardından, Vatan Hastaneleri'nin de sahibi olan Üniversal Grup tarafından yürütülen ve yüzde 95'i biten hastane inşaatının ne olacağı tartışma konusu oldu.
Kuşadası Kent Meclisi'nin İleride telafisi mümkün olmayan, önlenemez zararlar doğuracağı gerekçesiyle, inşaatın bir an önce durdurulmasını istemiyle yaklaşık bir yıl önce yaptığı şikayeti değerlendiren Aydın 1. İdare Mahkemesi, söz konusu Viking Otelin hastaneye dönüştürülmesi için 29 Mart 2007 tarihinde bilirkişi raporlarını da dikkate alarak, 'Viking Otelinin hastane yapılması için uygun şartlar taşımadığını ve imar tadilatı yapılan söz konusu yerin hastane yapılacak büyüklükte olmadığını' gerekçe göstererek, Ekim ayı içerisinde yapılan işlemlerle ilgili yürütmenin durdurma kararı vermişti. Ancak, meclis kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararına rağmen Kuşadası Belediyesi inşaat ruhsatıyla ilgili hiçbir işlem yapmamış ve ilgili firma inşaata devam etmişti. Bu kez davayı esastan görüşen Aydın 1. İdare Mahkemesi, imar planlarında "Turistik tesis olan parseli, sağlık tesisi kullanımına dönüştüren" 07 Şubat 2006 gün ve 7 sayılı Kuşadası Belediye Meclis kararının iptaline karar verirken, ayrıca aynı konuda Kuşadası Belediyesi tarafından verilen 22Eylül 2006 gün ve 235 sayılı Yapı Ruhsatı'na da iptal etti. Kuşadası Kent Meclisi Başkanı Bülent Tokuçoğlu, inşaatı bitme aşamasında olan hastane binası inşaatıyla ilgili hem meclis kararı hem de inşaat ruhsatıyla ilgili iptal kararı verildiğini söyledi. Söz konusu otelin bir hastane yapılması için uygun şartlar taşımadığına dikkati çeken Tokuçoğlu, Baştan beri ortadaki hukuksuzluğu belediye yönetimine ve meclis üyelerine anlatmaya çalıştık ancak uyarılarımız dikkate alınmadı ve hukuk dışı kararlar alındı. Önce yürütmeyi durdurma şimdi de iptal kararları ile alınan bu hukuka aykırı kararlar birer birer mahkemeden döndü. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Hastaneler Yönetmeliği doğrultusunda da söz konusu Viking Oteli'nin hastaneye dönüştürülmesi mümkün değil. Bundan sonra belediye başta olmak üzere tüm ilgili kurumlardan hukuk kurallarına ve mahkeme kararlarına uymalarını bekliyoruz. Aksi halde mahkeme kararlarına uymayan olursa, haklarında suç duyurusunda bulunacağız dedi.(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.