Madran Dağı’na 14 ay sonra yağan kar yüz güldürdü

Madran Dağı’na 14 ay sonra yağan kar yüz güldürdü

Madran Dağı’na 14 ay sonra yağan kar yüz güldürdü

Gerçek Gazetesi
Önceki yıl Aralık ayından bu yana kar yüzü görmeyen Aydın"ın Bozdoğan İlçesi"ndeki 1.800 rakımlı Madran Dağı"nda kar sevinci yaşanıyor.
14 ay aradan sonra Madran Dağı"na kar yağarken, kar kalınlığının henüz 12 santim olduğu öğrenildi. Geçen yıl bir damla yağmura dahi hasret kalan Mardan Dağı"nda Temmuz-Ağustos aylarında pınarlar kuruma noktasına gelmiş, Madran Yaylalarında yetişen kestanede yüzde 60 oranında rekolte düşüşü yaşanmıştı. Ocak ayında Madran Dağı"nın zirvesine düşen karlar hem kestane üreticisinin, hem de su dolum tesislerinin yüzünü güldürdü.
Madran Dağı"nın pınarlarından elde edilen memba suları Bozdoğan"ın yanı sıra Yenipazar ve Çine"de faaliyet gösteren 5 su dolup tesislerinin depolarını besliyor. Madran dağına kış aylarında yağan kar, Temmuz ve Ağustos aylarında çözülmeye başladığı için suyun azaldığı bu aylarda pınarlar kar sularıyla besleniyor, dolum tesisleri ve şebekeye bağlı evlerde su sıkıntısı yaşanmıyor. Madran yaylasında Kestane üretimi yapan Tuncay Uşan, Yılmaz Uşan ve Âdem Karaduman isimli üreticiler, “Kışın yağan Kar Madran Dağı"nın zirvesinde uzun süre kaldığı için yaz aylarında sebze ve meyvelerimizi kar sularıyla suluyoruz. Maalesef geçen yıl kar yağmadığı için Ağustos ve Eylül aylarında kestane ağaçlarımızı sulayamadık. Hal böyle olunca da verimde yüzde 60 oranında düşüş yaşandı. Ürün az olduğu için fiyatlarda yükseldi. Yani biz rekoltede yaşanan verim kaybını iyi fiyatla kapattık. Fakat kuraklığın faturası tüketiciye yansıdı. Geçen yıl bir kilo kestaneyi 2,5 liraya satıyorduk. Şu anda 4 ila 6 lira arasında Pazar buluyor. Bu yıl Madran dağının zirvesine kar yağdığı için Ağustos ve Eylül aylarında ağaçlarımız susuz kalmayacak. Kuraklık sıkıntısı yaşamayacağımız içinde fiyatlarda gerileme yaşanır” dediler.
GEÇEN YIL BU MEVSİMDE BAŞKAN KAR DUASINA ÇIKMIŞTI!
Geçen yıl beklenen kar yağışı mart ayına kadar gerçekleşmediği için Bozdoğan"ın CHP"li Belediye Başkanı Tümer Apaydın, yaz sonlarına doğru yaşanacak kuraklığın sinyalini aylar önce vermiş ve “İşimiz Allaha ve Dualara kaldı” demişti. Nitekim Belediye Başkanı Apaydın"ın korktuğu başına geldi ve Temmuz ve Ağustos aylarında Madran Belediyesi su dolum tesisinin önünde kamyon ve tır kuyrukları oluştu Antalya"dan İzmir"e kadar tüm kıyı şeridinin içme suyu Madran dağının memba sularından karşılanıyor. Fakat kuraklık ve karların yağmaması bölge halkına zor bir yıl yaşamasına sebep oldu. Fakat bu yıl kar yağışı erken gelince yüzler gülmeye başladı. Geçen yıl Ağustos ayından itibaren her mahallede bulunan çeşmelere de yeterince su verilememişti. Bu çeşmelerin suyu da mardandan geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum