Mahkumlar meslek sahibi oldu

Mahkumlar meslek sahibi oldu

Mahkumlar meslek sahibi oldu

Gerçek Gazetesi
Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Eğitim Birimi tarafından cezaevinde düzenlenen kurslarda bir çok tutuklu ve mahkum meslek sahibi oldu. Düzenlenen kursları başarı ile tamamlayan mahkum ve tutuklular sertifikalarını protokolün elinden aldılar.
Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi Eğitim Birimi tarafından 2007 yılı içerisinde 10 ayrı dalda kurs ve faaliyet düzenlendi. Düzenlenen kurslar sonucu bir çok tutuklu ve hükümlünün meslek sahibi olduğunu belirten Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri kursların amacını Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün genelge ve emirleri doğrultusunda; Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokole göre, Cezaevimizde bulunan hükümlü ve tutukluların Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş infaz anlayışına uygun olarak boş zamanlarını eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetler ile değerlendirmelerini sağlamak, böylece onları topluma kabul edilir düşünce ve davranışlar sergilemelerine kendilerini topluma yararlı insanlar olarak yetiştirmelerine yardımcı olmaktır sözleriyle açıkladılar.
Hükümlü ve tutukluların maddi ve manevi kalkınmaları ile ilgili ıslah tedbirlerinin başında gelen eğitim-öğretim faaliyetlerini Aydın'da Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile sürdüklerini kaydeden Aydın E Tipi Cezaevi idaresi yetkilileri sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra iş ve meslek eğitimine yönelik 10 ayrı kurs düzenlendiğini, tamamlanan 7 ayrı kursu başarı ile tamamlayan 77 tutuklu ve hükümlünün sertifika almaya hak kazandığını açıkladılar.
Bu dönem Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi'nde aşçılık, mobilya döşemeciliği, bilgisayar operatörlüğü, kalorifer ateşleyiciliği, sıva-badana ve boyacılık, alçı dekorasyon, el sanatları ve ahşap boyama, araba bakım onarım ve pvc doğrama kursları düzenlendi. Tamamlanan kursları başarı ile tamamlayan 77 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
Meslek sahibi olan tutuklu ve hükümlüler sertifikalarını törene katılan Aydın Vali Yardımcısı Mesut Kırcalı, Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Erdemir, Adın İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Tire, Cezaevi Müdürü Yavuz Urş, Cezaevi Bölük Komutanı Yüzbaşı Uğur Boşnak, İş-Kur Aydın İl Müdürü Zafer Alıcı, İnsan Hakları Komisyonu Aydın Şube Başkanı Av. Tunç Aytur'n elinden aldılar. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.