“Meandros Uygarlıklar Deltası” Projesi Söke’de tanıtıldı

“Meandros Uygarlıklar Deltası” Projesi Söke’de tanıtıldı

DENİZ, PLAJ, GÜNEŞ TURİZMİ İLE ÖNE ÇIKAN AYDIN, YÜZYILLARDIR BÜNYESİNDE BARINDIRDIĞI DOĞA, KÜLTÜR VE TARİH TURİZMİYLE DE MARKA OLARAK DÜNYAYA AÇILMAYI HEDEFLİYOR! BAŞTA DİDİM BELEDİYESİ OLMAK ÜZERE SÖKE VE GÜLLÜBAHÇE BELEDİYELERİ İLE ADNAN MENDERES ÜN


Yılmaz Ölmez
Gerçek Gazetesi
Deniz, Plaj ve Güneş üçgeninde bulunan Aydın İli, bünyesinde 3 bin yıllık Uygarlıklar barındıran, tarih zengini bir coğrafyaya sahip. Ancak bugüne kadar güneş, plaj ve deniz turizmiyle öne çıkan Aydın, Tarih, Kültür ve Sanat kimliğiyle de öne çıkmak için önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Aydın’da 26 Haziran tarihinde başlayıp 27 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan “MEANDROS UYGARLIKLAR DELTASI” Kültürel ve Doğa Projesi için altyapı ve tanıtım çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Söke Ticaret Borsası ev sahipliğinde bir toplantı düzenlendi. Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık, Ticaret Odası Başkanı Süleyman Toyran, Ege Çiftçiler Derneği Başkanı Hulisi Tanman, Söke Genç İş Adamları Derneği Başkanı Efkan Ceylan, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Karababa ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şube Başkanı Ali Esmer toplantıda hazır bulundular. Projeyi Genel Direktör Başak Kamacı ve Ömhur Kaynak tanıttı.
26 Haziran’da başlayıp 27 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan projenin üst başlığında Kültür ve Doğa turizmi öne çıkmasına rağmen, alt başlıklarda Menderes havzasının ekonomik, tarım ve sanayi yapısını ele alınacaklarını ifade eden. Proje mimarlarından Genel Direktör Başak Kamacı, bunun içinde bir dizi görüşmeler içerisinde olduklarını söyledi. Kamacı, “Bir ay sürecek olan etkinlikler kapsamında 4 haftada 4 Antik Kentte bir dizi etkinlikler düzenleyeceğiz. Özellikle gençlerimizi doğa ve tarih ve kültürümüzle buluşturmak istiyoruz. Müzik dinletileri, doğa resimleri ile etkinliklerimizi süsleyip, Maendros Kültür temalı turizm bölge markamızı yurtdışında da taşımak ve bölgenin tanıtımını sağlamak istiyoruz. 4 ayrı bölgede gerçekleşecek proje kapsamında o bölgeyi öne çıkaran tarihi mekânlar gezilecek, fotoğraf, heykel, müzik dinletileri gerçekleştirilecek” dedi.
Yüzyıllar boyu birçok uygarlığı barındıran Menderes Havzasının bu projeyle dünyaya açılacak olmasının çok önemli bir girişim olduğunu söyleyen Doğal Hayatı Koruma Derneği Kurucu üyelerinden, EÇD başkanı Hulisi Tanman, “Ben öncelikle böylesine önemli bir projenin hayata geçirilecek olmasına sevindiğimi belirtmek istiyorum. Türkiye’nin en önemli bölgelerinin arasında gösterilen Menderes havzasının tarih ve kültürel açıdan ele alınacak olması, öncelikle ülkemizin kültürüne ve turizmine büyük katkı koyacağına inanıyorum. Ayrıca bu proje sayesinde Büyük Menderes Nehri’nin de kirliliği ön plana çıkarılıp, havzadaki belediye ve sanayi kuruluşlarının bir an önce arıtma tesislerinin tamamlanmasına dikkat çekilebilir” dedi.
Proje 30 Haziran’da Didim’de başlayacak ve 7 Temmuz tarihine kadar Kazıklı, Akbük, Apollon tapınağı ve Yoran’da devam edecek. Apollon Tapınağında Klasik müzik orkestrası konser verecek. Didim’de tarihi mekânlar gezilecek, yöreye özgü yemekler hazırlanacak, bilgi şöleni ve söyleşiler gerçekleştirilecek.
7–13 Temmuz tarihlerinde Priene haftası gerçekleştirilecek. Magnesia, Söke Kemalpaşa evleri ve Güllübahçe gezilecek, Priene antik kentinde müzik dinletisi gerşçekleşecek, yine yöreye özgü kültürel motifler öne çıkacak, yemekler hazırlanacak.
14–20 Temmuz Herakleia haftasında Myus, Bafa, Kapıkırı, Gölyaka ve Beşparmak dağlarına geziler düzenlenecek, yine aynı şekilde sempozyum, söyleşiler, yöresel yemekler tanıtılacak. Tarih ve kültürle iç içe olunacak.
21 Temmuz – 27 Temmuz tarihlerinde ise Milet haftası etkinlikleri gerçekleşecek. Etkinlikler kapsamında Millipark, Karina, Doğanbey ve Akköy gezilecek. Yine yöreye özgü yemekler tanıtılacak. Bu hafta aynı zamanda final haftası da olacak.
Porojeye başta Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı olmak üzere Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Güllübahçe Belediye Başkanı Yılmaz Salbaş, Adnan Menderes Üniversitesi, ÇEKÜL ve KLASİKA katkı koyuyorlar. Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı projenin geniş kitlelere ulaştırılması için binlere tanıtım broşürleri dağıttı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.