Mernis sistemine destek

Mernis sistemine destek

AYDIN VALİSİ MUSTAFA MALAY: - UYGULAMAYA GEÇİLMESİNİN ARDINDAN DEVLETİN İŞLEYİŞİ VE GÜVENLİK AÇISINDAN BİRÇOK SORUN KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜME KAVUŞACAKTIR

Gerçek Gazetesi
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Aydın'daki kamu kuruluşlarında görev yapan personellere Adres Kayıt Sistemi ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. İl Özel İdaresi Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya Aydın Valisi Mustafa Malay, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutulmaz, Vali yardımcısı Cevdet Kuran, ilçe nüfus müdürleri, kamu kuruluşları, belediye ve muhtarlıklarda adres kayıt sistemi ile ilgili görev yapan personeller katıldı.

 
Aydın Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürü Vedat Yıldız açış konuşmasında, uygulama aşamasında tüm kamu kuruluşları ve ilgili özel kuruluşların sisteme destek vermesi gerektiğini söyledi. Sistemin devreye girmesiyle birçok sorunun kendiliğinden çözüme kavuşacağını savunan Yıldız, aksaklıkların önüne geçmek için eğitimlerin devam edeceğini ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve öncesinde Osmanlı döneminde tutulan şecere sistemi kayıtların dünyada eşine az rastlanır bir uygulama olduğuna işaret eden Yıldız, böyle bir yapının üzerine altyapı ve daha sonra da sistemi kurmanın çok kolay olduğunu belirtti.


Verilen eğitimlerle sistemin devamlılığını sağlamak amacında olduklarına değinen Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutulmaz da, MERNİS uygulamasıyla kamu kurumlarının büyük bir kolaylığa kavuşacağını söyledi. Sistem sayesinde kişilere ve kamuya ait işlemlerin daha çabuk yapılacağını ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda oluşan kayıpların önüne geçileceğini kaydeden Tutulmaz, Bu sistem sayesinde kaçak ve fazla maaş alımlarının önüne geçildi. Sistemin oluşumu tamamlandı ve bir hafta sonra uygulamaya geçiyoruz. Sistemin devamlılığı için vatandaşların ve kuruluşların duyarlılığı hayati önem taşıyor. Yer değiştiren kişiler en gen 20 gün içinde bilgi vermesi ve adese dayalı işlem yapan kurumların vatandaşlardan adres beyanı talep etmesi sisteminin güncellenmesini sağlayacak. Kullanıcıların da sistemi iyice öğrenmesinden sonra, hızlı bir işleyiş ortamı sağlanacaktır dedi.
GENEL MÜDÜR YARDIMCISI TUTULMAZ:
- SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'NDA OLUŞAN KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLEREK, KAÇAK VE FAZLA MAAŞ ALIMLARI GİDERİLDİ
Adres kayıt sisteminin bir reform niteliğinde olduğuna değinen Aydın Valisi Mustafa Malay ise, bu çalışmayla önemli bir başarıya imza atıldığının altını çizdi. Avrupa ülkelerinde adres bulmanın kolaylığına işaret eden Malay, Türkiye'de ise başta kırsal kesim olmak üzere adres bulmanın zorluğuna işaret etti. Yeni sistemle tüm bilgilerin güncellendiğini ve bu bilgilere göre en uzak ahırlara kadar her yere numara verileceğini bildiren Malay, Bu sistem sayesinde vatandaşların kamu hizmetlerinde yararlandırılması kolaylaşacak. Vatandaşların ihmalinden doğan ceza para ödemelerinin önüne geçilecek. Devletin sağlıklı hizmetler vermesi sağlanacak. Bu sistemin sayılamayacak birçok faydaları var. Güvenliğin sağlanması açısında da bu kayıtlar önemli. Birisi bir suç işliyor, adresinde bulunamıyor. Eşkal üzerinden kimlik tespit etmek için uğraşıyorsunuz sözlerine yer verdi.
Toplantıda yapılan konuşmaların ardından MERNİS sistemini hazırlayan görevliler tarafından, katılımcılara programın çalışma sistemi ve işleyişi hakkında bilgiler verildi. Katılımcıların sorularını da cevaplayan görevliler, daha sonra oluşabilecek sorunlar için kendilerine ulaşılmasını istedi. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.