Mesut Yılmaz, “Vergilerin zamanında tahsili önemli”

Mesut Yılmaz, “Vergilerin zamanında tahsili önemli”

Mesut Yılmaz, “Vergilerin zamanında tahsili önemli”

Arif Akçay
Gerçek Gazetesi
Aydın Ticaret Odası'nın Perşembe günü düzenlediği vergi ödül töreninde bir konuşma yapan Aydın Vergi Dairesi Başkanı Mesut Yılmaz, Aydın merkezinde ödedikleri vergilerle ödüle layık görülen mükellefleri ve vergisini dürüstçe zamanında ödeyen mükellefleri kutladı.
Devletin ayakta durabilmesi için mükelleflerin ödediği vergilerin zamanında tahsilinin önemli olduğunu belirten Aydın Vergi Dairesi Başkanı Mesut Yılmaz; “Aydın Ticaret Odamızın organizasyonu ile gerçekleştirilen başarılı iş adamlarımıza verilecek ödül töreni için bugün burada bir araya geldik. Tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum.
Yeni yapısı ile mükellef odaklı çözümler üreten, mükellef haklarını gözeterek, kalite ve verimlilik anlayışı içinde hizmet vermeyi amaçlayan Başkanlığımız sürekli gelişim prensibine bağlı olarak çalışmalarını hız kazandırmıştır. Bu bağlamda mükellefiyetle ilgili görevlerini yerine getiren ve vergisini eksiksiz olarak ödeyen mükelleflerimize karşılık tabii ki bu gülen yiizümüz, bir de görevlerini eksik yerine getiren ve özellikle geçmiş yıl borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getiren mükeııeflerimiz için uygulamış olduğumuz elektronik haciz uygulaması da gülmeyen yüzümüzdür. Her ne kadar bu işlemler iş dünyasını rahatsız etmiş ise de uygulamadan kaynaklanan birkaç lokal hadise dışında yapılan işlem vergi tahsilatmın sağlanması için gerekli idi ve önceki yıllardan tek farkı toplu yapllmasıdır. Zira vergi borcunu ısrarla ödemeyen bu mükelleflerimize müteahhit defalar çağrıda bulunulmasına ve tebligat yapılmasma rağmen gelmeyen tecil ve taksitlendimıe hakkını kullanmayan bu mükelleflerimize, yıllardan beri menkul ve gayrimenkul haczi, banka haczi yapıyoruz ve yapmamız gereken şeyler, zira kamu harcamalarını fınanse etmek en önemli gelir kaynağı olan vergilerin bütçe dengesi bakımmdan zamanında tahsil edilmesi önemlLAksi takdirde borçlanmak ve borçlanmadan dolayı faiz ödenmesi geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntıllin, tekrar geri gelmesine neden olacaktır. Amacımız iyi niyetli mükelleflerimizi sıkıntıya düşürmek bir yana bugüne kadar Gelir ve Kurumlar Vergisi ile KDV ornnlarının önemli ölçüde düşürülmesi, Elektronik Beyannamenin uygulanmaya konması, tüm mükelleflerimize hem işlerlik hem de ekonomide ciddi bir açılım sağlamış olup, ayrıca büyük ölçüde vergi kayıp kaçağını oluşturan akaryakıt ürünlerine getirilen Ulusal Markır ile alkollü içki ve tütün mamullerine getirilen bandrol uygulaması haksız rekabeti engellemiş, vergi kaybını da ortadan kaldırımştır.
Yukanda belirtilen bu gelişmelerin yanında, vergi incelemelerinde de klasik yöntemler terk edilirken veri bankacılığı geliştirilmiş ve şu anda vatandaşlık numarasının hayata geçirilmesi, tapu, taşıt, mevduat ve harcamaların bilgisayar ortamında takip edilebilir hale gelebilmesi kayıt dışı mücadelenin önemli bir parçası haline gelmiştir. Geçmişte, "Anadolu'nun şirin bir kasabasında faaliyette bulunan mükelleflerimize o güne kadar hiç vergi incelemesine gidilmemiş. Günlerden bir gün ilçeye incelemeye giden görevlinin ismi tsmail incelediği mükellefin ismi kamyoncu Şevket'miş. İnceleme sonrası vergi ve cezaya muhatap olan kamyoncu Şevket, kamyonun arkasına aynen şöyle yazdırmış. KAÇ İSMAİL GELiYOR i"
BeIki de geçmiş de incelemeden kurtulmak için bir çözümmüş, küçük illerdeki mükelleflerimizin büyük illere mükellefiyetlerini taşıması gibi, ancak Gelir idaresinin yeniden yapılanması ve teknolojiye yapmış olduğu yatınm sayesinde, her geçen gün vergi kayıp kaçağındaki alanı daraltmaktadır. Bu nedenden dolayı mükellef olsun olmasın her vatandaş belge düzenine uymak zorundadır. Zira bu çalışmalar sadece Gelir idaresi Başkanlığı çalışmaları ve yaptırımı ile değil toplumu oluşturan her ferdin vatandaşlık görevini tanı olarak yerine getirmesi ile başarıya ulaşacaktır. Aksi takdirde gelecek kuşaklara kötü miras bırakılması kaçınılmazdır.
Bu arada ocak ayı içinde gönüllü uyum çerçevesinde ve önceden haber vererek yaptığımız fiili envanter çalışmalarıııda mükelleflerimizin göstermiş olduğu iyi niyete ve bize bu konuda destek ve yardımmı esirgemeyen Mali Müşavirler Odasına, Ticaret Odasına, Esnaf Sanatkarlar Odasına teşekkür ediyorum. Ancak yıllardır haber vermeden yaptığımız fiili envanter çalışmalarını şimdi haberdar etmek suretiyle yapmamızdan dolayı siz mükellefterimiz ve iş adamlarımızın da bizlere teşekkür etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Kısa birkaç örnek vermek istiyorum. Bir mükellefimiz diyor ki "İş yerimde kullandığım yedek parçaları kullandığım makinaların modası geçtiğinden depoda bir koli yedek parça olduğunu gördüm haberim yoktu, şimdi kullanma imkanım olmadığı gibi iade etme şansımda yok", bir mükelIefimiz de diyor ki "Aralık ayında daha önceden sanığım motorsikletlerin çıkışını yaptım, 4 cilt fatura kestim, artık emtia dengem defterimle uyumlu hale geldi." Takdir ve değerlendirme sizlerin.
Aydın Vergi Dairesi Başkanlığı olarak ödül alan tüm mükelleflerimizi kutluyor, ve katılımcılara saygılar sunuyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.