Okullar bugün yarıyıl tatiline giriyor

Okullar bugün yarıyıl tatiline giriyor

Okullar bugün yarıyıl tatiline giriyor

Arif Akçay
Gerçek Gazetesi
*Eğitim-Sen, "karnesi zayıf olan çocuklarınıza hoşgörü ile davranın
Ülkemiz genelinde bugün ilköğretim okulları ile lise ve dengi okullar ilkyarı tatiline giriyor.
Bugün dağıtılacak karnelerle başlayacak tatil, 17 Ocak Pazar günü akşamı sona erecek ve ikinci dönem 18 Ocak Pazartesi sabahı başlayacak.
Okulların ilkyarı tatiline girecek olmasını değerlendiren Eğitim-Sen Söke Temsilciliği Başkanı Hayri Yaptaterek, karnesinde kırık not olan öğrencilere ailesinin hoşgörülü davranmasını hatırlattı. öğrenci velilerini çocuklarına karşı hoşgörülü olmaları konusunda uyardı. Yaptaterek, “2007/2008 eğitim öğretim yılının ilk yarısını bitiriyoruz. Milyonlarca çocuk ve gencimiz karne alacaklar. Bazı öğrencilerin karneleri bekledikleri gibi olurken, bazı öğrencilerin karnelerinde kırıklar olacak. Bu noktada özellikle geçtiğimiz yıllarda “zayıf karne” yüzünden yaşanan üzücü olayların önüne geçmek için öğrenci velilerine önemli sorumluluklar düşüyor. Eğitim Sen olarak, karne alan öğrencilere ve onların velilerine önerilerimiz;
Öncelikle dönem sonunda alınan karnenin, çocuğun karnesi olmasının yanı sıra, ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğu unutulmamalıdır.
Çocuğun kötü bir karnesi olabilir, ama tek başına karne notu çocuğunuzun başarısız olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun karnesi, onun kişiliğinin göstergesi değil, okul başarısının göstergesidir. Velilerin bu durumu göz önüne almaları gerekir.
Karne notları, öğrenciler ve veliler açısından bir “ölüm-kalım” meselesi olarak görülmemelidir.
Öğrencinin başarısında ailenin ve sosyal çevrenin önemli bir yeri vardır. Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu ve çocuğun kendini geliştirmenin desteklendiği bir ailede başarı oranı daha yüksek olur.
Veliler çocuklarını mümkün olduğunca başka çocuklarla kıyaslamamalıdır. Bu durum onların özgüvenini ve benlik algısını olumsuz etkiler. Çocukların psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir.
Karnesindeki başarısı için öğrenciler tebrik edilmeli, takdir edilmeli, fakat tamamen maddi nitelikli ödüller verilmemelidir. Benzer bir şekilde başarısız karne getiren öğrenciler kesinlikle cezalandırılmamalı, başarısızlığın nedenleri sorgulanmalıdır.
Her başarısızlık yeniden değerlendirmeyi gerektirir. Bu değerlendirme de öğrencinin eksiklerini görmesini, eksikleri gidermek için yeni planlamalar ve çalışmalar yapmasını sağlayarak sonuçta başarıya ulaşmayı sağlar. Eğer eksikler görülemezse, tekrar aynı durumla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.
Derslerinde başarılı olan öğrenciler ile başarısız olan öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalar, başarılı öğrencilerin başarılarından dolayı kendilerini sorumlu hissettikleri, başarısız olan öğrencilerin ise sorumluluğu kendi dışlarında aradıklarını göstermiştir.
Son olarak şu temel gerçek unutulmamalıdır ki alınan karne notlarının telafisi her zaman mümkündür. Önemli olan, karnesi zayıf olan çocuğa hoşgörü ve sevgiyle yaklaşmaktır.
Bu duygularla, öğrencilerimize iyi tatiller diliyor. Saygılar sunuyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.