Özfatura’dan siyaset ve ekonomi dersi

Özfatura’dan siyaset ve ekonomi dersi

İZMİR BÜYÜKŞEHİR ESKİ BELEDİYE BAŞKANI BURHAN ÖZFATURA AYDIN'DA KONFERANS VERDİ - İZMİR BÜYÜKŞEHİR ESKİ BELEDİYE BAŞKANI BURHAN ÖZFATURA: - "POLİTİKAYA ATILMAK İSTİYORSANIZ YAŞAM TARZINIZA DİKKAT EDİN" - "VERGİ ORANLARI VE SSK PRİMLERİ OLMASI GEREKE

Gerçek Gazetesi
Aydın Genç İş Adamları Derneği'nin (AYGİAD) davetlisi olarak Aydın'a gelen İzmir Büyükşehir eski Belediye Başkanı ve Ekonomi Uzmanı Dr. Burhan Özfatura, dernek üyesi işadamlarıyla bir araya geldi. Dernek binasında gerçekleşen toplantıya Aydın Valisi Mustafa Malay, Ege ve Akdeniz Bölgesi İş Adamları Federasyonu Başkanı Efkan Ceylan, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda işadamlarının sorunlarını cevaplayan Özfatura; siyaset ve ekonomi konularında bilgiler aktardı.
Konuşmasında, Türk toplumu halen değerlerine bağlı ve dejenerasyona direnen bir topluluk olduğuna değinen Dr. Burhan Özfatura, ülkemizde politikacıların günah keçisi olarak seçildiği söyledi. Bu konunun toplumun temeline inilerek, bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Özfatura, "Politikacıların kaliteli olmaları için toplumda yaşayan bireylerinde kaliteli olmaları gerekli. Politikaya atılmak istiyorsanız yaşam tarzınıza dikkat edin, 7 göbek sülalenizi didik didik ederler. Politikaya atılacak olanlar ve aileleri yaşamlarına çok dikkat etmeli. Toplum lideri detaylarla uğraşmaz, üretir. Borçlu ülkelerin bağımsız olması mümkün değildir. Türkiye'de demokrasi tartışmaları yaşanıyor. Niye bizim ülkemizde dar bölge tercihli seçim sistemi yok. Milletvekilinin halka yaranmaya ihtiyacı yok. Partilerde serbest kayıt sistemi olmalı. Çünkü demokrasinin temelinde partiler yatar" dedi.
Türban tartışmalarıyla ekonomik zorlukların provoke edildiğini iddia eden Özfatura, bu tartışmaların ekonomiyi geri planda bıraktığını savundu. Hükümetlerin uzun vadeli politikaları olması gerektiğini ifade eden Özfatura, "Hükümetler tesadüflerle hareket edemez. Türkiye'yi yönetmeye talip olanların iç ve dış politikayı iyi tespit etmesi gerekiyor. Müteahhitlik kanunu halen çıkmadı, binalar yapılıyor ve yıkılıyor. Türkiye'de yozlaşmamış tek kurum mülkiyedir. Ödenekler direk ilin valilerine aktarılsa, vali daha kısa zamanda daha çok iş yapar. Sanayileşme birçok kentte var ama Ankara'da yok. Vergi oranları ve SSK primleri olması gerekenin çok üzerinde olduğu için tahsil edilemiyor. Kaçak olayları teşvik edilmiş oluyor. Ben 500 soruşturma geçirdim, hepsinden beraat ve takipsizlik çıktı. Ülkede şeffaflık olmalı. Bedel ödenmediği takdirde yasaların hiçbir anlamı yok. Polis vatan hainine müdahale edemiyor, ettiğinde polis suçlu oluyor. Türkiye'de dokunulmazlık kalkmalı. Yargı tarafsız olmalı, nereden buldun yasası çıkmalı. Rüşvet ve dokunulmazlık kalkmazsa ahlaktan bahsedemezsiniz" diye konuştu.
(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.