Pazaryeri Sonuçlandı

Pazaryeri Sonuçlandı

KUŞADASI BELEDİYESİ ESKİ ZABITA MÜDÜRÜ İLE 3 ZABITA MEMURU 1'ER YIL 8'ER AY HAPİS VE 366'ŞAR YTL PARA CEZASINA ÇARPTIRILIRKEN, 5 AY SÜREYLE DE MEMURİYETLERİNİN YASAKLANMALARINA KARAR VERİLDİMAHKEME, SANIKLARIN SABIKASIZ GEÇMİŞLERİ VE SUÇ İŞLEME HU

Gerçek Gazetesi
Kuşadası'nda kamuoyunu uzun süre meşgul eden pazaryeri çetesi davası sonuçlandı. Söke Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Kuşadası Belediyesi'nin eski zabıta Müdürü Hacı Uzunkaya ile 5 zabıta memuru 1'er yıl 8'er ay hapis ve 366'şar YTL para cezasına çarptırılırken, 5 ay süreyle de memuriyetlerinin yasaklanmalarına karar verildi.
2005 yılının Ocak ayında Kuşadası Belediyesi'nde patlak veren pazaryeri skandalının ardından Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianame doğrultusunda zamanın Kuşadası Belediyesi Zabıta Müdürü Hacı Uzunkaya ile zabıta memurları Halim Çalışkan, Mustafa Arkan ve Uğur Sarsılmaz ile Belediye'nin Fen İşleri Danışmanı Arif Esen tutuklanmıştı. Sanıklar yaklaşık 2 ay süreyle cezaevinde kalırken, Savcılığın iddianamesi doğrultusunda Söke Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Kuşadası pazaryerlerinde "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak", "rüşvet almak", "rüşvet vermek" ve "memuriyeti kötüye kullanmak" suçlarıyla ilgili olarak 2005/40 esas nolu dosyayla dava açılmıştı. Mahkeme yaklaşık 1.5 yılı aşkın süren davada oybirliğiyle karar verirken, bazı sanıklar beraat ederken, aralarında eski zabıta müdürü ile 3 zabıta memurunu ise rüşvet almak ve memuriyeti kötüye kullanmak suçlarından hapis, para ve memuriyetten yasaklama cezalarına çarptırdı. Söke Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanıkların iyi halleri ve sabıkasız geçmişlerini dikkate alarak cezaları erteledi.
Kuşadası pazaryeri çetesi davasını karara bağlayan Söke Ağır Ceza Mahkeme'sinin kararına göre; Sanıklar Hacı Uzunkaya, Halim Çalışkan, Mustafa Arkan ve Uğur Sarsılmaz'ın "sükuta eren görevi kötüye kullanmak" suçlarından dolayı, (eylemlerine uyan ve lehlerine olduğu anlaşılan 765 sayılı TCK.nın 240/1 maddesi gereğince, suçların işleniş biçimi, meydana gelen zararın ağırlığı, sanıkların şahsi ve sosyal durumları dikkate alınarak takdiren ve teşdiden) ayrı ayrı 2'şer yıl hapis ve 440'ar YTL adli para cezası ile cezalandırılmalarına, ayrıca 6'şar ay süre ile memuriyetten yasaklanmalarına karar verildi. Mahkeme, "sanıkların duruşmadaki iyi halleri ve geçmişleri lehlerine takdiri indirim sebebi kabul ederek verilen cezaları TCK 59/2 maddesi gereğince 1/6 oranında indirerek 1'er yıl 8'er ay hapis ve 366'şar YTL adli para cezası ile cezalandırılmalarına, ayrıca 5'er ay süre ile memuriyetten yasaklanmalarına" hükmetti. Mahkeme, "sanıkların sabıkasız geçmişleri ve suç işleme hususundaki eğilimlerini dikkate alarak" verilen cezaların ertelenmesine karar verdi.
 Bu arada aynı davada cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçlarından yargılanan Hacı Uzunkaya, Arif Esen, Halim Çalışkan, Uğur Sarsılmaz, Mustafa Arkan, Abdullah Tüfenkçi, Özgür Morkoç, Mehmet Acar, Sadık Uyar ve Nedret Salbaş adlı sanıkların, bu suçları işlemediğine kanaat getirilerek, beraatlerine karar verildi. Bunun yanında, mahkeme Belediye eski Başkan Yardımcısı Nedret Salbaş ve Belediye eski Fen İşleri Danışmanı Arif Esen'in "rüşvet almak" suçlarını işlediklerine dair, mahkumiyetlerine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden ve dolayısıyla üzerlerine atılı suçlar sabit olmadığından beraatlerine karar verdi. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.