Sadece tabelada ziyaretçi merkezi

Sadece tabelada ziyaretçi merkezi

ESKİ BİR RUM KÖYÜ OLAN ESKİ DOĞANBEY’E 4 YIL ÖNCE RESTORE ETTİRİLEREK TURİZMİN HİZMETİNE SUNULAN ZİYARETÇİ TANITIM MERKEZİ, DAHA SONRA ÖZELLEŞTİRİLECEK GEREKÇESİYLE KAPATILDI, PERSONEL KAPI DIŞINA KONULDU.

ŞU ANDA BİNAYI BEKLEYEN BEKÇİ İSE AYNI ZAMANDA ZİYARETÇİLERE REHBERLİK YAPTIĞINI İDDİA EDİYOR.
Yılmaz Ölmez
Gerçek Gazetesi
Söke"ye bağlı eski Doğanbey Köyü"nde restore ettirilerek 4 yıl önce yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulan Ziyaretçi Tanıtım Merkezi, 2 yıl sonra kapatıldı. Edinilen bilgiye göre de merkezin kafeterya ve restoranda dönüştürüleceği öğrenildi. Açıldığı günden itibaren ücretsiz olarak ziyaret edilen merkeze girişin ücretli olacağı ve içeride hediyelik eşyalarında satılacağı öğrenildi. Bunun üzerine, Yeni Doğanbey Köyü Muhtarı Bilgin Ergin merkezin ilk günkü gibi sadece Ziyaretçi Tanıtım Merkezi olarak hizmet vermesi için köyünde imza kampanyası başlattı, kampanyadan elde edilen 700 imza Bakanlığa gönderildi. Kampanyaya daha sonra Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı ve Kuşadası"ndan Turizm Rehberleri Derneği Üyeleri destek verdi, bir sonuç alınamadı. Ziyaretçi Tanıtım Merkezi bünyesinde eğitim, tanıtım, koruma, bilgilendirme ve rehberlik konularında çalışan Biyaloğ, Arkeolog, Doğa ve Gezi Rehberi ve koruma görevinde bulunan personelde kapı önüne konuldu. 2004 yılının Temmuz ayında ziyarete kapılarını açan merkezde öğrencilere çevre, doğa ve doğada var olan hayvanlar hakkında bilgiler verilirken, sadece 20 aylık dönemde 3 bin öğrenciye eğitim verildiği öğrenildi.
7. Yüzyıldan mübadele yıllarına kadar yerleşim alanı olarak bilinen eski Doğanbey Köyü"nün önceki adının Domitia olduğu bilinir. Eski bir Rum Köyü olan ve Mübadele yılları öncesi hastane olarak hizmet veren bina,1924 yılında Selanik"ten gelen Türkler tarafından okula dönüştürüldü. Fakat 1970 yılına gelindiğinde binanın ihtiyaca cevap vermediği dikkat çekilerek, yeni okul inşaatına başlanıldı. 1991 yılına kadar atıl durumda bulunan binanın aslına uygun restore ettirilmesi için harekete geçildi. Aydın Doğa ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından restore ettirilen bina, 2004 yılı Temmuz ayında da dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe"nin katılımıyla Ziyaretçi Tanıtım Merkezi olarak hizmete açıldı. Dünya"da sayıları 400"ün altına düşen Akdeniz foklarının resimleri ve orijinal iskeletinin yanı sıra yüzlerce kuş, balık, sürüngen ve doğa canlısının resimleri ve bazı hayvanların iskeletleri de merkezde sergilendi. Ayrıca doğadaki bitki türlerinin resimleri de sergiye açıldı, ziyaretçilere her konuda bilgi desteği verildi. Milli Park Ziyaretçi Merkezi, içerisinde müze odası, eğitim ve kültür amaçlı sergi salonu, kütüphane, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına ve bilgilendirilmelerine yönelik bilgisayar odası, genç nesillerin eğitimine yönelik ve aynı zamanda atölye çalışmalarına olanak sağlayan teleskop eşliğinde deltadaki kuşları gözleyebilecekleri eğitim odası, yerli ve yabancı ziyaretçilere çeşitli konularda sunum imkânı veren dia sunum salonu, toplantı odası, danışma, idare merkezide bulunuyor. 3 Temmuz 2004'te törenle açılan ve 2 yıl öncesine kadar 12 bin kişinin ziyaret ettiği Merkezde 3 bin öğrenciye doğa ve çevre bilinci aşılandı. Tüm bunlara rağmen özelleştirilme düşüncesiyle yaklaşık 2 yıl önce kapısına kilit vurulan Ziyaretçi Tanıtım Merkezi bir daha açılmadı.
HEM BEKÇİ HEM REHBER!
23 Ocak 2008 tarihinde bir kez daha ziyaret ettiğimiz Merkezin hala kapalı olduğunu gördük. Kuşadası Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce görevlendirilen Osman Yıldız isimli kişi binayı beklemek için görevlendirildiğini açıkladı, Ancak merkezi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere rehberlikte yaptığını söyledi. Binanın içini görüntülemek istediğimizde ise şefinin talimatıyla ücret karşılığında bunun mümkün olacağını söyledi. Basın-Yayın kuruluşlarından da çekim için para talep ettiklerini söyleyen Yıldız, 6 aydır merkezde bekçi olarak bulunduğunu söyledi. Gittiğimizde merkezin kapalı olduğu dikkatimizi çekerken, bekçi Osman Yıldız"ın ifadesine göre merkezi ziyaret edenler içeriyi gezebiliyorlar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.