Sağlık Sigortası tasarısına tepki

Sağlık Sigortası tasarısına tepki

İktidarın çıkarmak istediği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa tasarısına sivil toplum kuruluşlarınıntepkileri yükseliyor


Arif Akçay
Gerçek Gazetesi
Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının türban yasa tasarısından sonra bu hafta içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirmeyi planladığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa tasarısına Söke'deki demokratik sivil toplum örgütlerinin tepkileri yükselmeye başladı.
Geçtiğimiz hafta cumartesi günü Eğitim-Sen Başkanı Hayri Yaptaterek'in daveti üzerine bir araya gelen demokratik kitle örgütü temsilcileri aralarında bir yürütme kurulu belirlemişlerdi.
Belirlenen Yürütme Kurulu pazartesi günü ilk toplantısını yaparak çıkarılmak istenen yasaya karşı kamuoyu oluşturma çalışmaları başlatma kararı aldı.
Bu hafta Meclis'te görüşülmeye başlanması planlanan Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısının yasalaşması halinde kadın - erkek ayrımı yapmadan dokuz bin iş günü prim ödeme ve 65 yaşa çıkacağını, emekli maaşlarının düşeceğini, dul eşin aldığı ölüm aylığının %75'ten %50'ye düşeceğini, 18-45 yaş arası diş tedavilerinde giderin yarısının ödenmesini getirdiğini, sürekli tedavi gören hastalardan katılım payı mecburiyeti getirilmek istendiğini hatırlattı.
Eğitim-Sen Söke Şube Başkanı Hayri Yaptaterek, sivil toplum kuruluşları olarak toplumun dikkatini çekebilmek için Çarşamba pazarında bildiri dağıtmak, imza kampanyası düzenlemek gibi etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.