Sanayi Ticaret İl Müdürü Uysal 2007 yılını değerlendirdi

Sanayi Ticaret İl Müdürü Uysal 2007 yılını değerlendirdi

SANAYİ TİCARET İL MÜDÜRÜLÜĞÜ 2007'DE PARA BASTI 2007 YILINDA, MUAYENE, DAMGA VE CEZA GELİRLERİNDEN 73 BİN 752 YTL GELİR ELDE EDİLDİ

Gerçek Gazetesi
Aydın Sanayi Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal, 2007 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz yıl 46 bin adet ölçü, tartı ve sayacın periyodik muayenesinin yapıldığını ifade eden Uysal, muayene, damga ve ceza gelirlerinden 73 bin 752 YTL 36 YKr para tahsil edildiğini belirtti.
1 Ocak-31 Aralık 2007 tarihleri arasında Aydın'da 30 adet firmaya sanayi sicil belgesi verildiğini, 74 adet sanayi sicil belgesine vize işlemi yapıldığını belirten Sanayi Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal, tüketici şikayetleri konusunda en büyük sorunun 2007 yılında da kapıdan satışlar olduğunu söyledi.
Tüketici haklarının korunmasına yönelik çalışmaların tüm hızıyla ve titiz bir şekilde devam ettiğini ve bu kapsamda denetimlerin aralıksız sürdürüldüğünü belirten Uysal, "İl Müdürlüğümüze geçen yıl içerisinde intikal eden tüketici şikayeti sayısı 217 adettir. Bu şikayetlerden 172 adedi ayıplı mal ve hizmet, 45 adedi kapıdan satışlardır. Bu şikayetlerden 199 adedi tüketici ve 18'i ise işyeri sahipleri lehine karar alındı. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne gelen tüketici şikayetlerinin sayısı ise 270'dir. 245 ayıplı mal ve 25 taksitli kampanya satışlarından oluşan şikayetlerin 210 adedi tüketici lehine, 60'ı da aleyhine sonuçlandı. İlimiz merkez ve ilçelerinde mecburi standart, TSE markası, 4822, 4077 ve 4703 sayılı kanun kapsamında yapılan denetimlerde 230 işyeri denetlendi.Yasaya aykırı bulananlar hakkında yasal işlem başlatıldı. İlimiz sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı yapan 817 gerçek kişinin 'Y- Türü Yetki Belgesi' başvuruları tarafımızdan değerlendirilerek, Aydın Valiliği tarafından onaylanıp teslim edildi dedi.
Geçen bir yıllık süre içerisinde Tüketici Hakları'nın korunması konusunda Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliği yapılarak eğitim seminerleri düzenlendiğini açıklayan Sanayi Ticaret İl Müdürü Haluk Uysal, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler ile birlikte ulusal marketlerin il genelindeki şubelerinin denetlendiğini sözlerine ekledi. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.