Sigarayı bırak uzun yaşa

Sigarayı bırak uzun yaşa

“SİGARAYI BIRAK, EŞİNİ GENÇ YAŞTA DUL, ÇOCUKLARINI DA ÖKSÜZ BIRAKMA”

Yılmaz Ölmez Gerçek Gazetesi
Aydın"ın Koçarlı İlçesine bağlı Çakırbayli Köyü Muhtarı Mehmet Demir 2 yıl önce Köyünde referandum yaparak, kahvehanelerde sigara içilmemesi yönünde halkın görüşüne başvurmuştu. Muhtar Demir"in bu fikri köylüleri tarafından da destek görünce, köydeki 4 kahvehanede sigara içilmemesi yönünde karar alınmıştı. Köyünde cadde ve sokaklara sigaranın zararlarını anlatan pankartlar asan Muhtar Demir, bununla da kalmayıp, köyünde sigara içimini sıfır noktasına çekebilmek için akademisyenlerle-Köylülerini sık sık bir araya getirdi. Adnan Menderes Üniversitesi ve Aydın İl Sağlık Müdürlüğünün katkılarıyla sigaranın zararlarını anlatan seminerler düzenlenmesine aracı olan Muhtar Demir"in bu mücadelesi Ankara"dan da görününce, Başbakan Recep Tayip Erdoğan dahi Çakırbeyli Köyü Muhtarı Mehmet Demir"i örnek göstermeye başladı. Sigaraya şiddetle karşı çıkan ve sigarasız bir toplum hayalleri kurduğunu belirten Başbakan Recep Tayip Erdoğan, değişik platformlarda bu düşüncesini dile getirirken, her defasında Çakırbeyli Muhtarı Mehmet Demir"i örnek gösterdiği dikkatlerden kaçmadı.
Köyünde sağlıklı bir neslin yetişmesi ve kadınların genç yaşta dul kalmamaları için sigaranın acilen terk edilmesi gerektiğine vurgu yapan Muhtar Demir,”Öncelikle bana telefonla ulaşan ve köyümde aldığım bu karardan dolayı kutlayan Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ve Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Aydın Valimiz Sayın Mustafa Malay"da bizzat köyümüzü ziyaret ederek bizleri kutlamıştı. Sigara illeti nedeniyle gençlerimiz zehirleniyor,55–60 yaşına geldiklerinde de sağlık problemleri yaşıyorlar ve çoğu da yaşamını yitiriyor. Sağlığını kaybedenler ise ailelerine yük oluyor, ne kendisine, ne ailesine, nede ülkesine hiçbir faydası kalmıyor. Genç yaşta olan sigara bağımlılarının eşleri ise 75–80 yaşına kadar yaşıyor. Bu gerçek herkes tarafından bilinmesine rağmen hala ısrarla sigara içilmesine bir anlam veremiyorum. Sigara ölümlerinden dolayı kadınların genç yaşta dul, çocuklarında öksüz kalmamaları için harekete geçmenin tam zamanı. Benim babam 48 yaşında sigaraya bağlı yaşadığı sağlık problemlinden dolayı yaşamını yitirdi. Annem ve kardeşlerim ırtada kaldık. Bu nedenle de gerek oluşturacağım internet ağıyla, gerekse mektuplarla geniş kitlelere ulaşmak istiyorum. TBMM alacağı yasakla değil, halkımızın bu düşüncelerle sigarayı terk etmeleri gerektiğine inanıyorum. Başbakan Erdoğan sigaraya karşı çıkarken, toplumun örnek aldığı siyaset adamları ve sanatçılarda sigarayla görünmemeye dikkat etmeleri gerekir. Maalesef ANAP eski genel başkanı Mesut Yılmaz sigara ağızlığıyla kamuoyunun önünde sigara içiyordu. Bu çok yanlış bir davranıştı.” dedi.
Köyün eğitimcileri de,”Muhtar en az bir eğitimci kadar büyük görev üstlenmiş durumda. Kendisini kutluyor ve destekliyoruz” dediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.