‘Sümeray’ davası başladı

‘Sümeray’ davası başladı

7 bin kamu çalışanını ilgilendiren ‘Sümeray’ davası başladı

Gerçek Gazetesi
Aydın'da değişik kamu kurum ve kuruluşunda çalışan yaklaşık 7 bin kişi hakkında özelleştirilen Sümerbank Tekstil'in yeni sahiplerince başlatılan haciz ile ilgili açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya katılan onlarca kişi yargıya güvendiklerini ve kendilerinden haksız yolla tahsil edilmeye çalışılan paraları ödemeyeceklerini inandıklarını söylediler.
Bugün Aydın Adliyesi'nde görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasına katılan mağdur vatandaşlar adliye çıkışı basın açıklaması yaptılar. Türk Sağlık-Sen Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Koç, yargı sürecinin başladığını ve adaletin yerine bulacağına inandığını belirterek, hakkında haciz işlemi başlatılan tüm mağdurların Aydın Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü'nde oluşturulan Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurmasını istedi. Sendika olarak bu davayı sonuna kadar takip edeceklerini belirten Koç, Mağdur arkadaşlarımızın her zaman yanındayız. Onları her zaman hukuki desteği sağlamaya hazırız dedi.
Bilindiği gibi, geçen yıllarda özelleştirilen ve özelleştirildikten sonra el değiştiren Sümerbank Tekstil'in yeni sahipleri avukatları aracılığı ile Aydın Merkez ve ilçelerinde yaşayan yüzde 90'ı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 7 bin kişi hakkında icra takibi başlatmıştı. Karşılaştıkları borç senetleri ve ödeme emirleri karşısında ne yapacaklarını şaşıran ve içlerinde polislerin de bulunduğu çok sayıda vatandaş Aydın Adliyesi'ne giderek itiraz dilekçesi vermesi üzerine konuyla ilgili dava görülmeye başlandı.
Bugün yapılan ilk duruşmada mahkemenin bazı dosyaları, firma aleyhine karara bağladığı bildirildi. Yüzde 90'ı kamu kurumlarında çalışan vatandaşlardan oluşan mağdurlar, herhangi bir borlarının olmadığını 'defter senet' diye tabir edilen sayfalara çalıştıkları kurumdan verilen alışveriş çekleri ile aldıkları mal karşılığında imza attıklarını firmanın bu senetleri daha sonradan doldurarak icra takibi başlattığını iddia ettiler.
Mağdur vatandaşlar adında açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Aydın İl Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Koç, Az önce konuyla ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. Bir kısmı neticelendi. Yargıya intikal ettiği için fazla yorum yapmak istemiyoruz. Mağdur arkadaşlarımızın henüz çilesi bitmedi. Şu anda mağdurların, Aydın Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü'nde oluşturulan Hakem Heyeti'ne başvurması istendi. Sendika olarak bu işin takipçisiz dedi.
(iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.