TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kuşadası’nda

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kuşadası’nda

TOBB BAŞKANI RİFAT HISARCIKLIOĞLU, "17 EURO'YA HERŞEY DAHİL UYGULAMASI DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE YOK""TURİZMDE TURİST SAYISINI ARTIRARAK MÜTHİŞ BİR BAŞARI YAKALADIK, ANCAK, AYNI ORANDA TURİST BAŞINA ELDE EDİLEN GELİRİ DE ARTIRMALIYIZ"

Gerçek Gazetesi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, turizmde turist sayısını artırarak müthiş bir başarı yakalandığını ancak, turist başına elde edilen gelirin aynı oranda gelişmediğinden yakındı.
Çeşitli ziyaretler yapmak ve törenlere katılmak üzere Aydın'a gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, daha sonra Kuşadası'na geçti. Kuşadası Atınç Otel'de Kuşadası Ticaret Odası tarafından verilen akşam yemeğine katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada turizmle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Aydın Emniyet Müdürü Yılmaz Orhan ve Kuşadası Emniyet Müdür Vekili Olcay Yakup İnankur'un da katıldığı yemekte EBSO Başkanı Tamer Taşkın, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, Kuşadası Ticaret Odası Meclis Üyeleri ve bölgedeki oda ve borsa başkanları ile bir araya gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, turiznde 250 bin turistten 27 milyon turiste ulaşılmasının müthiş bir başarı hikayesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin bir numaralı sektörünün turizm sektörü olduğuna dikkati çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “ Dış ticaret açığının kapatılmasında turizm gelirleri büyük rol oynuyor. İthalat ile ihracat arasındaki fark 55 milyar dolar, bunun 20 milyar dolarını turizm tek başına karşılıyor. Turizmde hala potansiyelimiz çok yüksek. Sadece Muğla'nın kıyı şeridi bile İspanya'dan fazla. Çok büyük bir potansiyelimiz var, müthiş bir hazinenin üzerinde oturuyoruz. Daha potansiyelimizin tamamını değerlendiremiyoruz. Gelirimizi artırmamız lazım. 5 yıldızlı bir otelde 17 Euro'ya her şey dahil satılıyor. Böyle bir fiyat dünyanın hiçbir yerinde yok. Rakibimiz ülkelerde fiyat 90 Euro, üstelik hizmet ve yatak kalitesi olarak bizden çok gerilerdeler“ dedi.
Turizmde gelirlerin mutlaka artırılması gerektiğini vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “ Bu konuda çok yoğun çalışmalar yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte arama konferansı yapacağız. Gelirimizi artıracak stratejiler ortaya koymamız lazım. Minimum 40 milyar Euro kazanmamız lazım. Ülkemizi bir marka haline getirmeliyiz. Daha fazla gelir elde etmek istiyorsak, ülkemizi marka haline getirmeliyiz. Katma Değer Vergisi'nin yüzde 8'e indirilmesiyle birlikte rakiplerimizle eşit seviyeye geldik. Bunun katkılarını göreceğimiz inancındayım. Turizmin sorunları sadece Katma Değer Vergisi ile bitmiyor. İstihdam üzerindeki sorunları çözmeliyiz. İçkinin üzerindeki ÖTV'nign indirilmesi ve kaçak içkinin Türkiye'ye girişini engellemeliyiz. Bu da haksız rekabet yaratıyor. Bunları çözersek turizm ummadığımızdan daha iyi noktaya gelir. Şu anda hazinenin üzerinde oturuyoruz. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Şu anda su akıyor, hem de bize doğru akıyor. Bunu değerlendirmeliyiz. Dünyada turizmde ilk 8 içerisindeyiz. Hem turist sayısını, hem de geliri artırmalıyız“ diye konuştu. Bu arada, Popstar Alaturka yarışmasının birincisi Aydınlı Harun'un şarkılarıyla renklendirdiği gecenin sonunda Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan ve Kuşadası Ticaret Odası Meclis Başkanı M. Oğuz Kabaçam tarafından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na Kuşadası'nın simgesi Güvercinada'nın yağlıboya resmi ile Efe kıyafeti giymiş Atatürk resmi ve Atatürk'ün gençliğe hitabesi hediye edildi. (iha)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.